Sponsorlu Bağlantılar

[ Çözüldü ] sağ tuş kopyalama engellemesini nasıl kaldırılır?

31.866 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir siteyi Ziyaret Ettiğiniz ve bu sitede beğendiğiniz bir konu , yazı , resimleri kopyalamak istediğiniz zaman farenizin sağ tuşunun çalışmadığını fark etmişinizdir. Bu Kopyalama Engelleyen özellik site yöneticisi  tarafından hazırlanmış konunun ,, içeriğinin çalınmasını engellemek için hazırlanmış script yada eklentiler ile bunu engellemektedir. İçerik kopya engelleme , fare sağ tuş engelleme , fare sağ tuş bloklama gibi adlandırılır.

Peki Beğendiğiniz bir yazı , içeriği bu engellenmiş site’den almak için ne yapabiliriz ?  bunun için hangi tarayıcı kullanıyorsunuz bununla ilgili olarak bir göz atalım.

Mozilla ( firefox ) Tarayıcı için Sağ Tuş Engellemesi Kaldırma ;

Mozilla Tarayıcısı için Sağ tık engellini , Sağ tuş Engellemesini kaldırmak için kullana bileceğimiz güzel bir eklentimiz var bu ekletimizin adı RightToClick  Bu eklenti ile Firefox kullananlar için Sağ Tuş Kopyalama Yasağını kaldırmış olacaksınız.

RightToClick İndirhttp://www.firefoxeklenti.com/firefoxeklentileri-gorunum/righttoclick-sag-tiklama-engelini-acma.html” adresi üzerinden indirebilirsiniz. 

Google Chrome Sağ Tuş Engellemesi Kaldırma ;

Google tarayıcı kullananlar için Sağ tık Engelini  kaldırma , Sağ Tuş kopyalama yasağını kaldırma için Chrome açıyoruz.

Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Gizlilik > İçerik Ayarı > Bu Adımları izliyoruz.

google chrome sağ tuş kopyalama engelini kaldırma

 

Burada ” Hiç bir Sitenin JavaScript çalışmasına izin verme ”  işaretliyoruz ve Sayfamızı F5 tuşu ile yeniliyoruz. Yada İstisnaları yönet…  adımından sağ tuş engelinin olduğu siteyi buraya ekleyebiliriz. Daha Sonra işiniz bittiğinde Tekrar Önerilen ayara geri alarak F5 tuşu ile reflesh ederek sayfayı düzeltelim.

İnternet Explorer Sağ Tuş Engellemesini Kaldırma ;

i.explorer için sağ tuş özelliğini kaldırma , İnternet sağ tık engellini kaldırma , explorer sağ tuş blokesini kaldırmak için uygulanacak adımlar ;

İnternet Explorer Tarayıcımızı açıyoruz  F12 Tuş basarak Geliştirici Ayarları > Devre Dışı Bırak > Komut Dosyası üzerine gelerek bunu seçiyoruz.  işiniz bittik den sonra tekrar bunu aktif hale getirebilirsiniz.

Yandex Browser Sağ Tuş Engellemesini Kaldırma ;

Yandex Tarayıcı için Sağ tuş kopyalama engellemisini kaldırma , yandex sağ tık blok kaldırma için Yandex Tarayıcı açıyoruz chrome://settings/  komutunu adres çubuğuna yapıştırıp enterliyoruz.

Gelişmiş Ayarları Göster > Gizlilik > İçerik Ayarı > bölümüne giriş yaparak aynen Chrome ayarında olduğu gibi işlemleri yapıyoruz ve işlem bittiğinde geri ayarlarına geri döndürüyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

[ Çözüldü ] sağ tuş kopyalama engellemesini nasıl kaldırılır? (8 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Peki. Ya site engellediği içeriğinde JavaScript bulunduruyorsa ? Ve chrome ayarlarından JavaScript’i engellediğinizde bu metinler gözükmüyorsa ?

 2. Arkadaşlar merhaba ben siber sultan AZEM SOYURGAL..

  şimdi size hiç bir ayar mayar yaptırmadan çözümü sunacağım…. Zaten choreme java yı kapatırsanız iyi bir şey yapmış olmuyorsunuz… ve mozilla için ise ücretsiz olan eklenti artık ücretli o yüzden o da işinizi görmez… yandex-opera-exporer zaten çok ilkel tarayıcılar bana göre uzantı bulmanız zor iş….
  şimdi hangi tarayıcıdan olursa olsun hiç bir eklenti-ayar yada benzer bir şey kullanmadan kopyala yapıştır öğreteceğim sizlere….

  bana teşekkür etmek isterseniz epostamdan edersiniz artık.. çünkü bu siteye kayıt olmadan yorum yapmaktayım…. Teşekkür etmezseniz de sizin canınız sağolsun önemli olan bu ülkenin insanlarının problemini aşacak bilgiyi paylaşmak hepimizin boynunun borcudur….
  şu işlemi yapacaksınız ; öncelikle boş bir Word ya da benzeri herhangi bir metin yazma sayfasını bilgisayarınızda açık halde tutun…daha sonra Kopyalamak istediğiniz sağ tuş engeli olan siteden metni FARENİN SOL TUŞUNU BIRAKMADAN komple seçeceksiniz… seçme işleminiz bittiğinde farenin sol tuşuna basmayı bırakınız…. ekranda seçili alan mavi renk yada farklı bir renkte işaretlenmiş durumda olacak… işte tam bu sırada o işaretli alan içinde kalmak şartıyla seçili alanın her hangi bir yerinde farenin sol ok tuşuna tekrar basın ve SOL TUŞU BIRAKMADAN SÜRÜKLEYEREK BİLGİSAYARINIZDA AÇMIŞ OLDUĞUNUZ WORD BELGESİNİN (ya da açık tuttuğunuz boş metin belgesinin) İÇİNE doğru çekip bırakın… Bu kadar :-))) FİEMANİLLAH

 3. BEnce Buna gerek yok siteye girip f12 ye basarsanız orda resmide orjinal boyut ve kalitesinde bulabilirsiniz :)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın