Sponsorlu Bağlantılar

cmd komut geçmişini öğrenme

1.227 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda cmd komut geçmişini öğrenme konusunda ipuçları vermeye çalışacağız. Bilgisayar kullananların için uzmanlarının veya iyi bir bilgisayar kullanıcısının hemen hemen bildiği dos komut sisteminde bazı komutlarla bilgisayar özelliklerine her şeyi öğrenebilir veya tüm silme, dosya açma, çalıştırma ve yüzlerce işlemi yapabilirsiniz.

Buna kısa bir örnek yaparak bu konuda yeni olan kullanıcılara nasıl yapılacağına dair ipucu hemen vererek girdiğiniz bu komutların geçmişte girdiğiniz komutlar nasıl bulunur bunu sizlere anlatacağız.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basınız
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Bu çalıştır penceresine “exe” komutu yazarak “komut istemi” açalım.

Siyah bir dos command veya dos komut satırı açılacaktır. Şimdi birkaç basit komut girerek kolay yoldan bununda nasıl öğrenildiğini bulalım.

Bu komut satırına time komutunu yazdığınızda bilgisayarın saatini size gösterecek ve yeni bir saat girmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda saati göstermektedir. Bunun yanında “date” komutu yazdığınız bilgisayarın tarihini göstermektedir.

Ekranı temizlemek için “cls” komutu yazdığınızda ekran da hiçbir şey kalmaz temizler. Bunlar sizler için verdiğimiz basit komutlardır. Buraya kadar girdiğimiz time, date ve cls komutları birer cmd geçmişidir.

Şimdi eğer sizlerde komutlarla çalışıyorsanız bu cmd komut geçmişini görüntüleme konusunda kısayol olarak size ipucu vereceğiz.

Yukarıda girdiğimiz işlem yaptığımız dos komut geçmişini görüntülemek için F7 tuşuna basarak bu işlem geçmişini listeye bilirsiniz.

Böylece girdiğiniz komutları tekrar hatırlamak için hafızanızda tutmanıza gerek yok veya unuttuğunuz bir komutu tekrar buradan hatırlayabilirsiniz.

Buradan tekrar işlem yapmak için yukarı veya aşağı ok tuşları kullanarak enter tuşu ile aynı komutu yeniden çağırabilir, çalıştırabilirsiniz.

Yukarıda dos komutu ile yapılan işlemlerin geçmişini veya girilen komutları size F7 tuşunu kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Bunun yerine birde geçmiş tarihi görüntülemek için “doskey /history” komutu da bu işlemi yerine getirmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda sizlere cmd komut geçmişi görüntüleme nasıl yapılır, nasıl öğrenilir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın