Sponsorlu Bağlantılar

Chrome Gizli Yeni Pencereyi Engelleme

262 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Chrome’de açtığımız gizli aramalar için kullanılan “Yeni Gizli Pencere” açılmasını engelleme, kapatma konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

YENİ GİZLİ PENCERE NEDİR?

Bilindiği gibi tarayıcılarda Chrome başta olmak üzere, Explorer, Safari, Mozilla, Yandex internet tarayıcılarda bir siteye girdiğimizde arka planda çerezler bırakarak yeniden o siteye girdiğimizde davranışınıza göre reklam gösterimi veya sizi hatırlatıcı bilgileri içerebilmektedir.

Böyle olduğu için sizin hakkınızda bazı verileri tutmaktadır. Bu nedenle Chrome yeni gizli pencere veya diğer adıyla gizli mod, özel mod sayesinde bu tür bilgileri kayıt altında almadan bu gizli sekmeler sayesinde rahatlıkla gezinebilirsiniz.

Gizli tarayıcı da hiçbir kayıt altına alınmayan bilgiler sayesinde arkada iz bırakmadan rahatlıkla gezintiler yapılabilmektedir.

Bazı site sahipleri, adminler, yöneticiler bilgisayarda bu özelliğin kullanılmasını istememektedir. Bu nedenle Chrome gizli mod nasıl iptal edilir, nasıl kapatılır bunu aşağıda yazımızda öğrenebileceksiniz.

CHROME GİZLİ YENİ SEKMEYİ KAPATMA

Google Chrome yeni gizli pencere devre dışı bırakmak veya iptal etmek için aşağıda adımları takip ederek sizde bu işi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu iş için kayıt defteri düzenleyici yani regedit dosyası üzerinden oynama yaparak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  • Windows Tuşu + R harfine basılın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine ( exe ) komutunu yazın
  • Daha sonra şu adımları takip ediniz.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\
  • Burada Chrome yoksa yeni bir Chrome değeri oluşturun
  • Altına da Chrome değerinin oluşturun yan sayfaya aşağıda değeri oluşturun.
  • DWORD32 oluşturun daha sonra düzenle ile alt’daki dosyayı isimlendirin
  • IncognitoModeAvailability ismini giriyoruz
  • Bu dosyanın sayısal değeri ise 1 yapınız.

Daha sonra bu girilen değerleri yeniden algılamak için Win + R tuşu basın çalıştır penceresine gpupdate komutunu yazınız. Böylece Windows da yapılan tüm değerleri algılayacak yaptığımız değişiklik işe yarayacaktır.

VİDEO ANLATIM;

BİLGİSAYARCIYA SORU SOR

Böylelikle Chrome gizli pencereyi açmayı engelleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Bu konumuzda Chrome gizli yeni sekmeyi kapatma konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer tüm konularda sorular için destek sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın