Sponsorlu Bağlantılar

Cep Telefonu Hangi Donanımlar’dan Oluşur?

16.276 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda cep telefonunu oluşturan parçalar , cep telefonu hangi parçalardan oluşur üzerinde sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Günlük hayatımız’da vazgeçilmez olan ve hayatımızın artık bir parçası olan cep telefonları hangi parçaların bir ara gelmesinden oluşur hiç merak ettiğiniz mi ?

Bunlar’da bilgisayarlar gibi temel bileşenlerden oluşur bu bileşenlerin bir araya gelmesi ile cep telefonları , akıllı mobil telefonları oluşturmaktadır. Şimdi bu parçalar neler bir bakalım.

Anakart , Anten , Batarya , Dahili Flaş , Dahili Hoparlör , Dahili Kamera , Dahili mikrofon , Ekran , Kasa , sim kart yuvası , Soket , titreşim motoru , Tuş takımı , Joystick & Trackball ve Yazılım bu parçalar cep telefonu oluşturan ana parçalar diyebiliriz. Kısaca bu parçaları tanımaya başlayalım.

Kasa ;

Telefon parçalarını bir arada tutmaya yarayan ve telefonun görünümü oluşturan bu parça dış çerçeveyi oluşturur , bilgisayarın kasasına örnek verebiliriz.

telefon kasası

Telefon parçaları bu kasa içerisine montajlanır , gerektiğinde arızalı parçalar sökülüp yerine takılabilir. aynı model ve marka kasalar arasında kasa değişimi yapılabilir.

Anten ;

Telefon ile Baz istasyonun yaydığı sinyalleri almak ve vermek için kullanılan donanım parçasıdır. Telefonun çekim kuvveti anten ile performansı doğrudan etkiler.

telefon anteni

 

telefon anteni ne işe yarar , Baz istasyonları yaydıkları sinyalleri toplayıp alabilmesi için telefonlar’da anten bu görevi üstlenir bir radyo verici ve radyo alıcı görevleri olan antenlerde cep telefonlarında radyo alıcı görevi üstlenir ve sinyalleri toplamaktadır anten gücü dbi olarak belirtilir.

Batarya ;

telefon bileşenlerinden biride batarya ( pil ) dir. Telefon olsun elektronik cihazları çalıştırmaları için en önemli parça pil dir.

telefon iphone batarya

Genel’de telefonlarda kullanılan piller , Li-ion bataryalar kullanılmaktadır. lityum iyon pil bu pillerin avantajı kullanılmadıkları zaman kayıpları yani enerji kaybı azdır. bununla birlikte kullanılmaya başladıklarında ömürlerinin kısalmaya başlaması bir dezevantajdır.

Dahili Flaş ;

Cep telefonlarında kamera kullanıyor iseniz resim veya video çekimlerinde gece ortamlarında aydınlatmak için kullanılan bir parçadır. Resim ve videoların daha net çekimi için kullanılır.

telefon dahili flaş

 

Bu parçalar telefonun arka yüzünde bulunur , iç kameralarda flaş özelliği yoktur  bunlar kendi marka ve modellerine göre üretici firmaları vardır ve bu parçaları başka firmalar telefon üreticileri adına üretebilir.

Dahili Hoparlör ;

iphone hoparlör

Telefonlar’da dinlediğiniz müzik , video seslerini ve telefon görüşmelerinizi dışa verebileceğiniz ve telefon ahizesi dinlemenizi sağlan bileşendir.

Dahili Kamera ;

cep telefonu ile video , resim çekimlerinde kullanılabilen , yeni mobil uygulamalar’da canlı yayınlar yapabileceğiniz , görüntü görüşmelerde kullanılan en önemli parça diyebiliriz. yeni nesil telefonlar’da ön ve arka yüzünde iki kamera bulunmaktadır genel olarak arka yüz yani dışa bakan yüz’de çözünürlük pixel daha fazladır.

telefon dahili flaş

 

Telefon pixel sayısı ve odaklamanın fazla olması görüntünün daha iyi olması demektedir.

Dahili Mikrofon : 

telefon görüşmelerinin yapılabilmesi ve karşı tarafa ses gönderebilmesi için gerekli olan parçadır.

iphone telefon mikrofon

 

hoparlör patlak ibaresi sesin karşı tarafa gitmemesi veya cızırtılı olmasından kaynaklıdır. bunun için teknik servisler tarafından kolaylıkla değişebilir. yukarıda görünen resim iphone mikrofonu bağlantı aparatları ile birlikte kasa tutturulmaktadır.

Ekran ;

telefonlarda ekran artık günümüzde dokunmatik olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ekranlarda kendi aralarında farklı modellere ayrılmaktadır yalınız şu bir gerçek bilgisayar olsun cep telefonu ekranı olsun kırıldıklarında telefon’dan fazla tamir masrafı çıkıyor diyebiliriz .

iphone ekran

 

Sim kart yuvası ;

Telefonu kullanabilmek için telefon operatörlerin vermiş olduğu sim kartlar telefona bu yuvaya takılmaktadır. Sim kart yuvaları , micro , nano gibi değişik şekilde olabilir.

telefon simkart yuvası

 

yukarıda örnek resim’de olduğu gibi bu kartlar telefonlarda sim kart yuvalarına takılmak sureti ile kullanılmaktadır.

sim kart yuvası

 

sim kartlar yuvalarına göre ve desteklediği boyutlara göre takılmalıdır.

Titreşim Motoru ;

telefonda gelen çağrıları , mesajları sesi kapalı olduğunda titreşim yolu ile haber etmek için kullanılan bir parçadır. telefonu gittiğiniz yerde sessiz mod aldığınızda çoğu zaman titreşime alırsınız.

telefon titreşim motoru

 

telefonda titreşimi aktif etmek batarya tüketimini hızlandıracaktır. sürekli olarak titreşimde kullanmamanız tavsiyesi ile iş gören bir özelliktir.

Tuş Takımı ;

telefon’da rehber için isim girmek , telefon numarası aramak için , kısaca bilgisayar klavyesi işini gören bu donanım bileşeni veri girişi yapmanızı sağlamaktadır. günümüzde çoğu telefon artık dokunmatik olduğu için zaman ile bu özelliği kaybedecek gibi durmaktadır.

?arj? Uzun Giden Cep Telefonu

 

 

Joystick & Trackball ;

bazı telefonlar’da eski diyebiliriz üzerilerinde joystick vardı günümüzde artık kullanılmıyor , bu artık bir özellik olarak olarak görmüyorum. telefon’daki orta tuş veya şimdi iphone home tuşu na benzer bir tuş diyebiliriz.

telefonda joistik

 

ortadaki joystick kolu sağ , sol , yukarı , aşağı hareket ettirebiliyorsunuz ve kısa menüler yardımı ile hızlı erişim sağlayabiliyorsunuz.

Yazılım ;

Telefon ile kullanıcı arasında bir arayüz olan ve telefonun özelliklerini kullanabilmek için yazılıma ihtiyaç vardır. bu yazılımlar telefon firmaları kendileri yazmaktadır , örnek verecek olursak , iphone için IOS , samsung , LG , Htc gibi telefonlar ise Google Android , Nokia Ovi , Windows Mobile telefonlar için Windows 10 gibi yazılımlar daha eski telefonlarda flash programlar kullanılırdı .

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Cep Telefonu Hangi Donanımlar’dan Oluşur? (5 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Merhaba benim telefonumun kamerası çalismiyor on ve arka ikisi birlikte acilmiyor hata veriyor. Sim kartin takili oldugunu algiliyor telefon ama sebeke yok yalniz acil aramalar diyor. Ara ara gidip geliyordu cekiyor gibiydi ama simdi tamamen gitti hic yok bir de telefonu actigimda full cekerken oynadikca azalip sonunda hic cekmiyordu. Kulaklik sorunu var bir de kulakligi takinca cizirti geliyor ses yok. Kulakliksiz ses var normal geliyor. Ben telefona duzelir umuduyla format attim format attiktan sonra wifi da sebeke gibi oldu internete girince baglanti kopuyor. Bu sorunlar neyden kaynaklaniyor olabilir acaba? Kamera disinda bu soylediklerim son bir hafta icinde oldu ve daha da ilerledi.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın