Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın Ön Belleği Nasıl Temizlenir?

20.230 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da bir internet siteyi ziyaret ettiğinizde bilgisayar bunu otomatik olarak ön belleğe kayıt etmektedir. Biz buna cach bellek demekteyiz. Cach Bellek Nedir? diyeceksiniz şimdi bu bellek girdiğiniz sitenin verileri ve resimleri kayıt ederek tekrar bu siteyi ziyaret etmeniz halinde bir daha site üzerindeki resimleri bir daha yüklemek yerine bu bellek üzerinden alarak hemen site yüklemesi ve açması demektedir.

Bu bilgisayar’da şu şekilde , anakart üzerinde rom bellek üzerinde ascii kodlarını tutması , işlemci L1 ve L2 belleğinin aynı mantığı kullanması gibi diyebiliriz.

Bilgisayarımızda zaman ile cache memory yani ön bellek ; hem yer kaplamaya başlar hemde yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bunun için periyodik zamanda bu belleği boşaltmak gerekecektir.

Bilgisayarın ön belleği nasıl temizlenir?  bu konuda üçüncü parti program kullanabiliriz , Ben bilgisayarımda Ccleaner programı ile bu işlemi yapmaktayım.

Bu programı indirmek ve nasıl kullanılır konusunu buradaki konumda inceleyebilirsiniz. Kısa Ccleaner Nasıl Kullanılır hemen aşağıdaki video izleyebilirsiniz.

Dns Ön Belleği Temizleme ; 

bilgisayarda girdiğiniz sitelerin bir kayıtı ön bellekte tuttuğunu söylemiştik , bir siteye girmeye çalıştığınızda bağlantı hataları oluştuğunda bu sitelere ait dns bağlantı adreslerini temizleyerek yeniden girmeyi denemek gerekir o yüzden dns ön belleğini temizlemek gerekiyor o yüzden dns cache bellek temizlemek için Win + R tuşlarına basıyoruz ve cmd komutu bu pencere yazalım ardından açılan dos penceresine ipconfig /flushdns komutunu yazarak dns belleği temizlemiş oluruz.

Ram Hafıza Alınmış Belleği Nasıl Temizlerim ;

Bilgisayarda bir oyun açtığınızda , işlemci , harddisk kayıtlı bu oyunu okumaya başlayarak geçici bellek olan Ram Belleğe kayıt eder , bu  bellek bilgisayar kapatılıp açılına kadar muhafaza eder veya oyundan çıkana kadar saklar , yada bir başka bir örnek bir dosya kopyala dediğinizde yapıştır veya başka bir yere taşıma işlemi gerçekleştirene kadar Ram bellekte saklar , bir dosya kopyaladınız ve arkasından yapıştır diyene kadar saklanan bu bilgi temizlemek veya açılışta program bilgilerini silmek için yapacağımız işlem ;

Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basıyoruz ve Windows Görev Yöneticisi açıyoruz , Performans > Kaynak izleyici > Bellek bu adımlarda belleği kullanan programları göreceksiniz ve buradan sonlandırma işlemini yapabilirsiniz. çalışan programın üstüne sağ tuşlayın ve sonlandırın. Ayrıca Cleanmen veya Minimem programı kullanarak ram hafızasını temizleyebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

ön bellek temizleme , cache bellek temizleme , ön bellek boşaltma , ram bellek boşaltma , dns ön belleğini temizleme , cache memory boşaltma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayarın Ön Belleği Nasıl Temizlenir? (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Mozilla’da bir türlü silemdim, hep eski siteyi açıyor, Mozilla nasıl temizlerim

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın