Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın Marka ve Modelini Nasıl Öğrenirim?

76.981 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda biraz acemi kullanıcıları ilgilendiren bir konu üzerinde duracağım , bilgisayar kullanmaya yeni başlayan , bu işleri öğrenmek isteyen bilgisayar kullanıcıları acaba hangi bilgisayar kullanıyorum , kullandığım bilgisayarın marka ve modeli ne? gibi sorular akıllara gelebilir.

Bilgisayarın Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir ?

kullandığınız bilgisayarın markasını şu şekilde öğrenebiliriz , örnek vermek istiyorum bilgisayarınız toplama bilgisayar mı yoksa mağazada satılan hazır bilgisayar markaları mı ?

Eğer ki mağazadan hazır aldığınız bilgisayar , laptop veya desktop yani masaüstü bilgisayarın marka ve modelini bilgisayarın üzerinde bulunan baskılı logolardan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın üzerinde markaya ait logo var ise bunun hangi marka olduğunu öğrenebilirsiniz fakat logo var ama modelini nasıl öğreneceğim ? Bunun için ise bilgisayar özelliklerini dxdiag komutu veya systeminfo komutu ile programsız bir şekilde öğrenebiliriz.

systeminfo komutu ile bilgisayarın marka ve modelini öğrenmek için Win + R tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açalım ve çalıştır penceresine cmd komutunu yazınız ve arkasından bu dos penceresine systeminfo komutunu yazarak entere basınız.

bilgisayar marka ve modelini öğrenme

Bilgisayarın sistem bilgilerini toplayarak bir kaç saniye sonra bilgisayar ile ilgili tüm bilgileri size listeler. Bu liste içinde sizin dikkat edeceğiniz yer. Sistem Üreticisi ile Sistem Modeli yazan yerdir.

Sistem üreticisi yazan yer bilgisayarın üretici firması yani markasıdır. Sistem Modeli yazan ise bilgisayarın modeline aittir. Ayrıca bunu DxDiag komutunu ile’de yapabilirsiniz.

DxDiag komutu ile aynı çalıştır penceresine bu komutu yazarak açılacak pencerede görebilirsiniz.

dxdiag bilgisayar marka ve modeli

Sistem Üreticisi ve Sistem Modeli olarak aynen buradaki marka ve modelini öğrenmemiz mümkün olmaktadır. Buraya kadar programsız bilgisayarın marka ve modelini nasıl öğreniriz basit ve detaylı bir şekilde öğrendik . Peki Bilgisayar toplama bilgisayar yani oem bilgisayar ise öğrenmek mümkün müdür.

Toplama bilgisayarlarda bir üretici firma olmadığı için adı üzerinde toplama bilgisayar olduğu için oem yazabilir. Donanım parçalarını yani hdd , işlemci , ekran kartı , ses kartı , ram , ana kart markaları üreticileri genelde aynıdır. o yüzden toplama bilgisayarda biraz modelleri öğrenmek zordur.

>> Bilgisayarın Özelliklerini Nasıl Öğrenirim << 

Arama Tags & Etiketler ;

bilgisayarın markası nasıl öğrenilir , bilgisayarın modelini nasıl öğrenebilirim , bilgisayar sistem modeli nasıl öğrenirim , bilgisayar sistem üreticisi öğrenme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayarın Marka ve Modelini Nasıl Öğrenirim? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın