Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda yazıcı ismi nasıl değişir

1.880 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda yazıcı ismi değiştirme konusunda bilmeyen kullanıcılar için bu konumuz üzerinde duracağız. Bilgisayara bir yazıcı kurulumu, yüklemesi yaptığımız da normal olarak o yazıcının marka ve modeli olarak görülmektedir.

Aynı marka ve model yazıcıdan iki tane kullanıyorsanız network ( ağ ) üzerinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Ya da farklı ağlarda yazılar varsa yazıcının adını değiştirmek suretiyle kolaylıkla bu yazıları bulabilir kendi bilgisayarınıza sürücülerini yüklemek suretiyle tanımlayabilirsiniz. Bizde bu konumuzda bilgisayarda tanımlı olan yazıcının adı nasıl değişir, yazıcı ismi değiştirme konusunda yardımcı olacağız.

YAZICI İSMİ DEĞİŞTİRME

Bilgisayarda yüklü işletim sisteminiz ne olursa olsun, Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemine sahipseniz ya da eski bir sürüm XP, Vista kullanıyorsanız yazıcının ismini değiştirmek konusunda hemen hemen aynı yöntemlerle işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlk önce bilgisayarda yüklü yazıcılar nerede bunun yerini sizlere anlatarak başlayalım. Bilgisayarınızda tanımlı, yüklü yazıcıları görebilmek için

  • Denetim masası
  • Aygıtlar ve Yazıcılar ( Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Aygıtlar ve Yazıcılar ) kısmından erişebilirsiniz.

Bu alan üzerinde tüm yazıcıları görebilir, yönetebilirsiniz.

Yazıcı ismi değiştirme konusunda hangi yazıcının ismini değişmek istiyorsanız onun üzerine gelerek işlem yapacağız. Fakat adını değiştirmek istediğiniz yazıcı ağ ortamından kullanıyor ve farklı bir bilgisayarda tanımlı ise o zaman çalışmayacaktır yeniden tanımlamak gerekecektir.

YAZICININ İSMİNİ DEĞİŞTİRME

Adını değiştirmeyi düşündüğünüz yerel yazıcının veya network ortamındaki yazıcının üzerine geliyoruz ve fare ile sağ tuş yapıyoruz.

Yazıcı ismini değiştirmek için “Yazıcı özellikleri” kısmına giriyoruz. Bu özelliğe giriyoruz ve açılacak pencerede yazıcının adını göreceksiniz.

Kutu içinde yazıcının ismini kendinizin belirleyeceği ismi giriyorsunuz. Değiştirdikten sonra Uygula butona basınız.

Eğer bu yazıcı paylaşım da ise, yani diğer bilgisayarlarla paylaşıma açıldıysa o zaman “PAYLAŞIM” sekmesine giriniz.

Paylaşımdaki yazıcının ismini değiştirmek için yine aynı sekme üzerinde “paylaşım” sekmesine giriyoruz.

Paylaşım adı : yazan kısmı değiştirebilirsiniz. Konu başında dediğimiz gibi eğer bu yazıcı veya yazıcılar ağ üzerinde farklı bilgisayar da tanımlı ise o zaman yazıcıdan çıktı alamazsınız, değişen ismi bu bilgisayardan tekrar değiştirmek gerekecektir.

Bu konumuzda yazıcı ismi nasıl değişir, yazıcı adını değiştirme konularında siz takipçilerimize destek vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için yorumlar kısmından yazabilir veya diğer sorularınız için soru-cevap sayfamızdan tarafımıza gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın