İpUçları Yazılım

Bilgisayarda çift olan resimleri bulma

Bilgisayarda çift olan resimleri bulma

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar hafızasında sabit disk ( harddisk )’de aynı resimleri, çift resimler ve çift dosyaları nasıl tespit ederiz, nasıl buluruz bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Bilgisayarın kapasitesi zamanla dolmaya başlar bazı nedenlerden dolayı aynı fotoğrafları çift kayıt ettiğini düşünebilirsiniz. Bu resim diyoruz fakat bu aynı dosya, klasör içeriğini de kapsamaktadır.

Bilgisayar’da aynı resim, dosya, belge, klasörü birden fazla kayıt etmiş olabilir, bu zamanla hdd’de yer kaplar ve başka programlar yüklemelerinde, yedek alımlarında boş alana ihtiyaç duyacağınız için bunu boşaltmak gerekecektir. Şimdi bu konumuzda bizde birden fazla dosyaları, mükerrer dosya ve resimleri bulmak için nasıl yol izleyeceğiniz? bunu sizlere anlatalım.

Aynı Resim ve Dosya Bulma ;

Pc ‘de çift kayıtlı belgeleri bulmak için üçüncü parti yazılımlar kullanacağız, bu programlar sayesinde birden fazla aynı resim, belge, dosya, klasörleri kolaylıkla tespit edebilir işe yaraman varsa bunları kolaylıkla bulma işlemi sonrası silebilirsiniz.

Bu programların mantığı aynı dosya boyutlarını tespit ederek sıralama yapmaktadır ve eşleştirme yaparak tespit etmesidir. Bu programlardan genel olarak bilineni Duplicate File Detective programıdır. çift kayıt edilen dosyaları, resimleri, belgeleri kolaylıkla bulup silmektedir.

Bir başka ücretsiz program olarak Awesome Duplicate Photo Finder dır. Bu program aynen birden fazla kayıt edilen dosyaları kolaylıkla bulabilir ve silme imkanı sunan bir yazılımdır. Bunun dışında çift kayıtlı resimleri bulma için kullanan diğer program Visipics yazılımıdır bu programda aynı mantık ile çalışmaktadır.

Çift kayıtlı dosya bulma ;

Son olarak Picasa yazılımı çift kayıtlı kopyaları tespit etmek için kullanabilirsiniz. Bu yazılım Google tarafından geliştirilmiştir, bu yazılım ile fotoğraf, resimleri filtreleme, kolaj ve bir çok şeyi yapabilir çift kayıt edilmiş resimleri tespit etmede yardımcı olacak bir programdır.

  • Windows için Araçlar/Seçenekler
  • Mac için Picasa/Tercihler
  • Genel
  • içe aktarım sırasında kopyaları algıla’yı seçiniz.
  • Tamam

adımlarını uygulamak sureti ile çift kayıt edilmiş görselleri tespit edebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiler için “http://support.google.com/picasa/bin/answer.py?hl=tr&answer=11484” adresi üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

aynı resimden birden fazla bulma, çift kayıtlı resimler, birden fazla resimler, birden fazla dosyalar, nasıl bulunur, nasıl tespit edilir, aynı resimleri tespit etme, harddisk’de aynı resimleri bulma, aynı kayıtları bulma, çift dosyaları bulma, çift kayıtlı dosyalar, çift kayıtlı klasörler

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL