Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara Resim / Dosya Nasıl Kayıt Edilir ?

2.730 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayar kullanmayı yeni başlayanlar için zorlandıkları bir konu üzerinde bilgi vermeye , aktarmaya çalışacağım. Bilgisayara her hangi bir dosya nasıl yüklenir ? bununla ilgili bilgi verelim. Bu dosyalar ne olabilir örnek verecek olursak ; mp3 , mp4 , wmv , resim , fotoğraf , doc , xls , xlsx , pdf , rar , zip , gif , png , jpg , jpeg gibi uzantılı veya farklı dosyalar olabilir.

Bilgisayarımızda dosyaları kayıt edebileceğimiz yer sabit disklerdir bunlar hdd , harddisk , ssd gibi kendi aralarında kapasitelerine göre değişen disk alanlarıdır.

harddisk

Bilgisayarda dosyaların kayıt edildiği donanım parçasıdır. Tüm veriler yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi sabit disklere kayıt edilir.

Bilgisayara Dosya Nereye Kayıt Edilmelidir ?

Herhangi bir veriyi , dosyayı kayıt edebilmek için tercih edilen yerin önemi mutlaka vardır. Eğer bilgisayara bir program yüklüyorsanız bu dosyaları işletim sistemin kurulu olduğu genelde C: bölümüne kayıt ediniz.

Dos komutu-Format atma-Harddisk Bölümleri

Eğer bilgisayarınızda arşiv amaçlı , müzik , fotoğraf veya diğer dökümanları saklamak amaçlı kullanacaksanız bilgisayar harddisk oluşturacağınız D: bölümüne arşiv amaçlı olarak kayıt edebilirsiniz.

dikkat uyarı iconuBilgisayarda işletim sistemi genellikle C: bölümüne kurulur eğer bir sorun olursa sistem çökmesi veya diğer nedenler ile sıfırlama yada yeniden formatlama da burada tüm dosyaları kayıp edebilirsiniz o yüzden ikinci bir partition ( bölüm ) oluşturun yukarıda resimde D: bölümü gibi ve önemli dosyaları oraya kayıt ediniz.

Bilgisayara Dosya Nasıl Kayıt Edilir ?

Bilgisayara dosyalar iki farklı şekilde yüklenebilir . Birinci kopyala – yapıştır , kes – taşı şeklinde kayıt edilebilir. Bir dosyası veya veriyi bir yerden bir yere kopyalama yöntemi veya taşıma yöntemi ile kayıt edebiliyoruz.

dosya-kes-kopyala-yapistir-nasil-yapilirFlash Bellek , SD Kartlar , Hardisk , Hafıza kartı gibi media ürünlerinden bir dosyayı kayıt etmek için yapacağımız yöntem ;

  • Eğer Taşıyacağımız dosyanın bir kopyasını yedeğini kayıt edecekseniz o dosya üzerine gelin ve fare – mouse imleci üzerinde iken sağ tuşu ile menüyü açın ardından kopya yazılı yere bir kere dokunun ve dosyayı nereye istiyorsanız o bölümüne gelin ve aynı şekilde menüyü açın ve yapıştır yapın böylece dosyanın bir yedeğini kopyasını oluşturuyorsunuz. Bunu şu şekilde’de yapabilirsiniz dosyayı fare imleci ile işaretleyin Ctrl+C tuşlarını kullanın ve yükleyeceğiniz kayıt edeceğiniz yere gelin ve Ctrl+V yapıştır ile aynı işlemi pratik olarak yapabilirsiniz.
  • Diğeri ise dosyayı taşımadır. Aynı dosyayı kopyalama yolu ile değilde aynı dosyayı oradan alıp başka bir yere taşıyarak geride hiç bir şey bırakmadan taşıyabilirsiniz. Bunun için Kes ve Yapıştır yolunu seçebilirsiniz. Fare ile yapabileceğiniz gibi bilgisayar klavyesini kullanarak yapabilirsiniz. Ctrl+X tuşlarını ile Kes , Ctrl+V yapıştır yaparak dosyası farklı bir disk’e veya bölümüne veya klasör içine taşıyabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise sürükle bırak yoludur , kopyalamak istediğiniz dosyayı fare ile basılı tutun ve istediğiniz yere sürükleme ile bırakın böylece kopyalamanın bir başka yolu da budur. Kısaca istediğiniz dosyayı istediğiniz şekilde kayıt edebilirsiniz.

İnternet’den Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Kayıt Edilir ?

öğretmen size bir araştırma dönem ödevi verdi ve internet’den resim , fotoğraf indirmeniz gerekecek bu fotoğrafı internetten nasıl indireceğiz? ilk önce konu ile ilgili arama kelimesini yazacağız . Arama yerine “Ekran Kartı” yazıyorum sizinki farklı olabilir ve görsellerde arama yaparak gönlümüze veya istenen konuya uygun resmi bulalım.

internetten-gorsel-arama-nasil-yapilir

konuya uygun resim , fotoğrafı buldunuz ve şimdi o resmi bilgisayara nasıl kayıt ederim , yüklerim?

internetten-resim-nasil-indirilir

 

Bulduğunuz resim üzere bir kere fare imleci ile dokunuyoruz , resim büyüyecek ardından resmin üzerine farenin sağ tuşu ile açıyoruz ve Resmi Farklı kaydet.. şeklinde istediğimiz yere kayıt ediyoruz .

dikkat uyarı iconuBazı Resimler ve Materyaller telif hakkına sahip olabilirler o yüzden indirmek istediğiniz sanatsal veya diğer materyal ürünleri indiren dikkat ediniz.

Arama Tags & Etiket ;

bilgisayara dosya nasıl kayıt edilir , bilgisayara resim nasıl kayıt edilir , bilgisayara fotoğraf nasıl yüklenir , bilgisayara dosya kayıt etme , bilgisayara fotoğraf nasıl kayıt etme , fotoğraflar bilgisayara nasıl kayıt edilir , dosyalar nasıl saklanır

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın