Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara Kaç tane İşletim Sistemi Yüklenir ?

2.125 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Bir Bilgisayar kaç tane işletim sistemi kurabiliriz ? Bilgisayarda kaç tane Windows kullanabiliriz gibi akıllara gelen soruya cevap vermek istiyorum. Bilgisayarımızda işletim sistemi kurabilmek için Sabit Disk’in kapasitesinin büyük olması önemlidir fakat doğrudan en önemli etken Harddisk’in Biçimlendirilmesi ile ilgili olarak birinci sırada gelir.

harddisk mbr - gpt

Bilgisayar’da işletim sistemi kurabilmek için  Diskin Birincil Bölüm olması gerekmektedir. Yani birincil bölüm için ise Disk Stili MBR ( Ana Önyükleme Kaydı ) olarak ayarlanmalıdır.

MBR ( Master Boot Record ) ; Bilgisayarlar’da sabit disk ilk kayıt sektörleridir . Bir bilgisayar hangi birincil disk’den başlayacağı bu bölümde yani ön yüklemenin seçildiği bölümdür. Kısaca daha net açıklamak gerekirse Bilgisayar’da birden fazla işletim sisteminin kurulu olduğunu düşünelim burada hangi işletim sistemi ile başlayacağı seçeneğinin belirlendiği alandır.

Şimdi yavaş yavaş konumuza girelim , Sabit Disk’te MBR olarak 4 tane ayırabiliyoruz yani bir diskimiz var biz Windows işletim sistemi kurmak için ne kadar mbr ayırabiliriz diye düşündüğünüzde diskimiz sadece dört ( 4 ) partition’a kadar izin vermektedir. Yani o da oluyor ki Bilgisayara dört ( 4 ) adet işletim sistemi kurabiliyoruz . Peki bu ayırdığımız dört partition (bölüm ) kaç gb kadar olmalıdır ?

MBR = 2 TB kadar kapasite sınırına izini verebilmektedir . Disk Kapasitesi 2 TB kadar ayırabileceğiniz için bir sıkıntı olmayacaktır.

Bilgisayarımızın başlangıcında bu MBR yani ön yükleme nasıl ayarlanır ? Bilgisayar başlarken hangi işletim sisteminden başlayacağını nasıl seçerim ?

* Eski Versiyonlar , Hep yeni versiyonları desteklediği için ilk önce eski Windows işletim sistemlerini kurarak başlayın yani Windows XP ‘den sonra Windows Vista , Windows 7 , Windows 10 gibi kurmaya çalışın .Bilgisayar Ön yüklemenin ayarlanması için ;

Bilgisayar üzerinde faremiz’de sağ tuş ile Özellikler Bölümüne giriyoruz. Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş Sekmesine giriyoruz.

sistem başlatma

Başlangıç ve Kurtarma adımına giriyoruz ve Sistem başlatma > Varsayılan işletim sistemi ; seçeneğinden Bilgisayar’da yüklü işletim sistemini seçin ve tamam demeniz yeterli olacak böylece bilgisayarınız default olarak seçili gelecek böylece başlangıçta hiç bir düğmeye basmadan 30 saniye sonra otomatik bu seçtiğiniz işletim sistemi ile başlayacaktır. Bu süreyi isterseniz ayarlayabilirsiniz.

Format Nasıl Atılır ?

Arama Tags & Etiket ;

kaç tane sistem kurulur , kaç adet Windows kurulur , bilgisayara işletim sistemi kurma , Windows kurulumu , Bilgisayara işletim sistemi kurulumu , Bilgisayara Format atma , bilgisayarda kaç tane işletim sistemi yüklü olabilir, bir bilgisayara kaç tane işletim sistemi kurulur , kaç tane format atılır , işletim sistemi kurulumu, işletim sistemi yükleme , kaç tane , kaç adet , ne kadar , en fazla , aynı anda

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın