Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara Bios Şifresini Nasıl koyabilirim?

7.434 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara BIOS şifresi koymak için öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmalı ve BIOS ayarlarına girmelisiniz. Ekrana ilk görüntü geldikten sonra ‘Delete’ veya ‘F2’ tuşuna (BIOS’a göre değişebilir, bunlardan başka tuşlar da olabilir) basın. Zaten bu arada hangi tuşuna basarak BIOS ayarlarına girebileceğinizi belirten bir mesaj ekrana gelecektir.

 

BIOS ayarlarında çeşitli işlemler için seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan Security ile ilgili olan seçeneği seçtiğinizde ‘User Password’ ve ‘Supervisor Password’ olmak üzere iki farklı şifre türü (BIOS’a göre değişebilmektedir) karşımıza gelecektir:

 

‘Supervisor Password’ ü seçerseniz şifre sadece BIOS’a girmek istendiğinde sorulur.

 

‘User Password’ ü seçerseniz şifre BIOS’a girmek istendiğinde sorulacağı gibi, bilgisayar her açılışında da sorulacaktır. Eğer sizden başka kimsenin makinenizi açmasını istemiyorsanız bu seçeneği seçmeniz daha uygun olacaktır.

 

Bu seçeneklerden herhangi birini seçtiğinizde koymak istediğiniz şifre sorulacaktır. Şifreyi girdikten sonra kontrol amacıyla şifreniz tekrar sorulacaktır. Burayı da doldurduktan sonra ‘Esc’ tuşuyla ana menüye çıkın. Tekrar ‘Esc’ ye bastığınızda yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Değişiklikleri kaydederek çıkın.

 

Yalınız unutmamak gerekir ki bu aşılamaz bir önlem değildir. Bir şekilde bu şifreler de kırılabilir. Ayrıca yine BIOS ayarlarından bilgisayarınız başlatılırken ilk sürücü olarak disketi seçmemesini sağlamanız daha avantajlı ve güvenli olacaktır.(alıntı)

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayara Bios Şifresini Nasıl koyabilirim? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. hocam laptopun calınmasına karsı anti theft gibi pc bulma programları yükledim mac adresımı de bi yere not etttım ek olarak bilgisayara biosu sifrelemek akıllıca mı hanı calındı dıyelım kişi girmek isteyecek bios şifresini giremeyecek bende pc yi yüklediğim anti theftler sayesinde bulmaya calısacagım wifi ye veya herhangi bir internete baglı olunca ama kişi daha bios gecemediğinden ınternete de baglanması laptopu kullanması ve benım bilgisayarı bulmam cok uzun surmez mı kendi yaptığım bişey yüzünden ve kırdı dıyelim biosu formatladı ne olursa olsun mac adresımle bilgisayarımın yerı rahatlıkla bulunabilir mi sorum budur tesekkürler simdiden..

    • hocam biosa şifre attığınız da saten bunu kırmak mümkün bilgisayarın mac adresinide değiştirebilir o kadar düşünen birisi olsa , ethernet kartını değiştirirse mac adresi değişiyor saten :)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın