Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar PORT Nedir?

2.981 views
Sponsorlu Bağlantılar

Port Nedir?

Bilgisayar ile çevre birimleri , yazıcı , scanner , televizyon , monitör gibi birimlerin bir birleri ile iletişim sağlayabilmesi için kablo ile bağlantı yapıldığı veri kanalına port denir. Port bağlantı şekli olarak iki farklı şekilde kullanılır bunlar Com , Lpt bağlantı şekli ile iletişim kurarak veri transferinde bulunurlar.

Com Bağlantı Portu ;

Seri bağlantı şekli olan com bağlantı noktası serial port olarak geçmektedir. Bu fiziksel arayüzde her defasında bir bit kadar veri transfer eden bir arayüz kullanılmaktadır.

port nedir

Fare , Klavye diğer çevre birimleri bu yolla bağlanmaktadır. günümüzde artık bu tür çevre birimleri usb bağlantı şekli ile bağlanmaktadır. RS-232 bağlantı şeklinden usb dönen bu donanım birimleri revaçtadır. Genel olarak serial port yani com bağlantısını kullanan çevrei birimleri Çevirmeli Modem , Ağ Anahtarı , yönlendiriciler , Gps alıcıları , barkod okuyucuları , Led ve Lcd tvler , yazıcılar , kesintisiz güç kaynakları bunlara örnek verebiliriz.

LPT Bağlantı Portu :

db25 port

Bilgisayar kasası arkasında bulunan 25 pinli konnektörlerdir. Bu bağlantı türü genelde yazıcılarda kullanılmaktadır. hızlı bir bağlantı şeklidir. bir seferde 8 bit veri gönderi yapmaktadır. Com bağlantılarına bir bitlik veri göndermektedir. buna göre kıyaslayın. Bunlarda artık yerini usb bağlantı şekline dönmektedir. DB25 kodu ile kullanılmaktadır. 25 rakamı pin sayısını ifade etmektedir.

Arama Tags & Etiket;

port nedir, com port nedir , lpt port nedir , bağlantı portları , port bağlantı şekli , yazıcı port bağlantıları

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın