Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Monitörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

893 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da yaptığınız işleri ekran kartı aracılığı ile bilgileri aktardığımız ve görüp izlediğimiz çevre birimi olan monitör ne kadar iyi olursa , ne kadar kaliteli olursa bir o kadar zevk alırsınız. Genelde oyun tutkunları biraz daha düşkün oluyorlar çünkü oynadığı oyunlar grafiksel görüntülerin daha iyi yansımasını istemektedir. 

çift monitör bağlama - ekran - monitör

Bu yüzden oyun düşkünleri veya bireysel ev kullanıcıları olsun yeni bir monitör ( ekran ) alırken nelere dikkat etmek gerekir , neleri göz önünde bulundurmak gerekir bununla ilgili olarak tavsiyeler ve öneriler nedir aşağıdaki listeli bir şekilde derledim.

Monitör Alırken Dikkat edilecek Hususlar Nedir?

1 – Bilgisayar monitör alırken , ekranı koyacağınız alan ne kadar olacak? boyutları sizin için önemli midir.? Kapladığı yer dolap içinde mi olacak veya boş alanda olacak bunu göz önünde bulundurarak ebatları seçiniz. ( 15 inç , 17 inç , 19 inç , 21 inç , 23,5 inç , 24 inç vb.)

Monitör Görüş Oranları ;

normal klasik oran 4:3 olanıdır. yeni nesil monitörlerde 16:9 ve 16:10 oranlarıdır. 16:9 monitörler HDTV kullanılır , 16:10 oranı ise LCD monitörlerde kullanılır.

2- Tabi en önemlisi Monitör için ayıracağınız Bütçedir. Bütçe artıkça özelliği olan ve Full HD , Led Monitör , Analog , CTR Monitör buna benzer ekran çeşitleri bütçenize göre değişecektir. 

crt mönitör

CRT MONİTÖR

3- Oyun için düşünüyorsanız 24 inç , evde kullanacaksanız 17 ile 20 inç monitörler , Güç tüketimi için IPS Led ekranlı monitörler tavsiye edilmektedir. 

4- Monitör Kontrast Ayarı yani çözünürlük oranına dikkat edilmelidir. Bilgisayar grafik kartı yani ekran kartı ne kadar kontrast desteklemektedir bu önemlidir yüksek oranlarda çözünürlük destekliyorsa bu tür monitörler yüksek fiyatlara çıkabilir. monitör kontrast oranı yüksek olan monitörler iyidir. 

Tipik Kontrol Değeri 1000:1 olarak değer alır. Yüksek Kontrastlı ekranlarda derin yerler siyah ve daha parlak beyazlar sunacaktır.

5- Monitör ile Ekran Kartı arasında bağlantı kablosu ne tür olmalıdır? Monitör giriş yerleri bağlantı türleri nelerdir? monitör bağlantı kabloları VGA Bağlantı , HDMI Bağlantı , DVI/D bağlantı şeklindedir. 

ekran-monitor-baglanti-turleri

resim “dell.com” üzerinden alınmıştır. 

Vga bağlantılar artık günümüzde eskide kaldı , bağlantılar hdmi bağlantılar daha hızlı ve net olacaktır oyuncuların tercih edeceği ekran bağlantı türü olmalıdır. Alacağınız Monitörlerde Vga ve Hdmi mutlaka olmalıdır. 

ekran kartı çıkışlar

Ekran Kartı Çıkışı ne ise Monitör girişi de o şekilde olmalıdır. 

6- Bilgisayar monitöründe 30 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 85 Hz, 120 Hz, 144 Hz değerleri yenileme hızı değerleridir. Bunlar renk değiştirme hızı da diyebiliriz.  Bu değerler yükseldikçe, piksellerin de daha hızlı tepki verip renk değiştirmesi gerekir kafa ağrısı yapma nedenlerinin biride bu değerlerin düşük olmasıdır. 

7- O kadar önemli olmamasına rağmen monitör ayaklarına dikkat edebilirsiniz. uzun , döner tablalı , eğik gibi çeşitleri vardır size uygun olanı ayrıca seçebilirsiniz. 

Arama Kelimeleri ;

monitör tavsiyesi 2016 , monitör tavsiyesi 2017 , monitör önerisi , hangi monitör almalıyım , monitör tercihi , monitör alırken neye dikkat edilir , ekran tavsiyesi , ekran önerisi , bilgisayar ekranı alırken neye dikkat edilir , monitör satın alırken dikkat edilecek kurallar

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın