Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar { Laptop } Çok Isınınca Kendi Kendine Kapanıyor.

794 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarım çok ısındığı zaman kendi kendine kapanıyor veya reset atarak yeniden başlıyor sorunu yaşıyorum acaba bunun nedeni nedir. Bilgisayarınızda oyun oynarken veya sitelerde sörf yaparken genelde flash resimlerin fazla olduğu bir sitede gerçekleşir bilgisayar işlemciden dolayı fazla ısınmaya başlar ve kendini güvene almak için kapatır. Bunun nedeni Bilgisayarınızın soğutma sistemleri ile ilgilidir.

Yani bunun nedeni şöyle sıralayabiliriz. Bilgisayar soğutucu fanın arızalı olması , toz ile dolması ile yavaş çalışmasından kaynaklı olarak olarak aşırı ısınması en önemlisi ise bilgisayarın soğutucu fanı ile işlemci arasına sürülen termal macunun azalması sonucu işlemci aşırı derecede ısınır bu yüzden ısınan işlemci kendini korumaya alır ve bilgisayar kendini kapatır.

Bilgisayar biraz soğuduk dan sonra tekrar açtığınızda bilgisayar belli bir süre çalışır ve ısınınca tekrar kapanır bu sorunu gidermek için yapmanız gereken ;

  • Bilgisayar içindeki kablo kirliliği var ise bunları bir şekilde toplayıp hava akımını kolay şekilde dolaşmasını sağlamak.
  • Tozdan dolayı yavaşlayan veya çalışmayan soğutucu fanlar var ise bunları yenisi ile veya temizleyerek çalışmasını sağlayın.
  • işlemci soğutucu fanı kontrol edin bu fan işlemcinin ısınmasını önlediği için bunun bakımı önemlidir.
  • İşlemci soğutucu fanı ile işlemci arasına termal macun sürünüz bu önemlidir.
  • Bilgisayarınız bulunduğu ortam havadar olsun.
  • Diz üstü ( laptop ) bilgisayar kullanıyor iseniz direk olarak yerle bilgisayar arasına bir kitap yada soğutucu bir ayaklı fan kullanın.
  • Halı veya yatak gibi şeylerin üzerine koymayın arasında bir kitap veya başka bir şey olsun ki hava akımı sağlansın

Bunlara özen gösterdiğiniz sürece bilgisayarınızda ısınma sorunu yaşamayacaksınız. böylece fazla ısınan donanım parçalarının arızalanmasının önüne geçeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın