Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar kapandıktan sonra fan çalışıyor sorunu çözümü

111 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar kapandıktan sonra fanın çalışması sorunu ve bununla ilgili olarak sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Siz ziyaretçilerimiz tarafından gelen sorularda bilgisayarı kapattıktan sonra sistem hala çalışmaya devam ediyor bilgisayar bir türlü kendini kapatmıyor gibi sorunlar son zamanlarda sıklıkla sorulmaya başlanmıştır.

Bizde bilgisayar kapalı fan çalışıyor sorunu çözümü için kolları sıvadık ve sizden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Bu durum genellikle bilgisayarı kapattığınızda anakarta elektriğin gelmesi, elektriğin kesilmemesi nedeniyle hala fanın dönmesi söz konusudur. Bilgisayarı kapat dediğimiz de sistem kendini kapatmıyor ana karta gelen elektrik fanın dönmesine neden olacaktır. Bu nedenle aşağıda vereceğimiz çözüm yollarını bir teknik servisçiye götürmeden önce denemekte fayda vardır.

BİLGİSAYAR KAPALI FAN DÖNÜYOR SORUNU

Bilgisayarda oluşana statik elektrik nedeniyle bu sorun oluşabilmektedir. Bunun için daha ayrıntılı olarak kasada statik elektriği boşaltma konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayar kasası içinde anakart ile harddisk arasında bağlantı kablosunu bilgisayar kapalı iken çıkarın ve bilgisayarı yeniden çalıştırın. Harddisk diye bir uyarı mesajı sonrasında bilgisayarı tekrar kapatınız.

Bios pilini çıkartın 5 dakika bekleyin sonra tekrar bios pilini takarak yeniden işlemleri deneyin. Anakart üzerinde oluşabilecek devrelerden kaynaklı olabilir. Bunun için teknik servis desteği gerekebileceğini unutmayın.

Güç kaynağında yaşanan sorunlar nedeniyle oluşabilmektedir. Güç kaynağı arızası için değişmesi gerekebilir.

TAVSİYE VİDEO;

Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 işletim sistemi ya da eski bir sürüm kullanıyorsanız işletim sistemin doğru kurulmadığından oluşabilmektedir. Bunun temiz bir kurulum gerektirebilir.

Yukarıda muhtemelen donatımsal nedenler nedeniyle elektrik, gücün tam kesilmemesi nedeniyle oluşan teknik arızalar nedeniyle oluşmaktadır.

Sizlerin de bilgisayar kapalı fan çalışıyor sorunu deneyiminiz için aşağıda yorumlar kısmından deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın