İpUçları

Bilgisayar Hard Disk { HDD } Kaç GB’dir

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarı yeni kullanmaya başlayanlar için veya bilgisayardan fazla anlamayan kullanıcılar için bilgisayarın depolama alanı olan harddisk veya kısa adıyla hdd kaç gb veya tb gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

İlk önce konumuza başlamadan önce bilgisayarda bazı terimler vardır. Bit, Kilobyte, MegaByte, Gibayte, Tera Bayt gibi terimleri öğrenmekte fayda vardır.

Bit                  :  8 Bit 1 kb

Kb Kilobyte     :  1024 bayt

Mb Mega bayt : 1024 Bayt

Gb Gigabayt    : 1024 Mb

Tb Tera Bayt   : 1024 Gb

Bunun için ayrıntılı bilgiler için https://ademocut.com/bilgisayar-donanimi-ve-cevre-birimleri/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarın hafızası kaç GB, ne kadar hafızaya, kapasite sahip olduğunu öğrenmek içim aşağıda vereceğimiz tekniklerle kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

BİLGİSAYARIN HAFIZASI NE KADAR?

Bilgisayarımızın depolama alanını öğrenmek için aşağıda adımlarla kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ilk yöntem;

1-YÖNTEM;

  • Bilgisayarın komut istemci satırını açacağız bunun için Windows Tuşu + R harfine birlikte basınız.
  • Açılacak çalıştır penceresine “exe” komutunu yazınız.
  • Dos ekranına “msc” komutunu yazınız.
  • Bu komutu yazdığınızda “Disk yönetimi” ekranı açılacaktır.
  • Burada DİSK 0 yazan yeri bulduğunuzda bu kısım dizin disk alanınızın toplamını gösterecektir.

Burada disk alanının ne kadar alan olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Benim disk alanım yukarıda örnek görsellerde olduğu gibi 931,51 GB olarak göstermektedir. Aslı bunun 1 TB dir fakat sistem kurtarma ve bot alanına ayırdığı için 931 GB olarak göstermektedir.

Bu konumuzda bilgisayarın hafızası ne kadar, kaç GB, bilgisayarın kapasitesi ne kadar gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştık.

VİDEO ANLATIM;

Konumuzla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL