Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Güvenliği için Dört Altın Kural

508 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kullanmış olduğunuz Bilgisayarlar her zaman risk altındadır. Her an bir zombi bilgisayara dönüşebilir , yada Bilgisayarınıza sızarak Kişisel Bilgilerinizi elde edebilirler. Kısa ve öz olarak Bilgisayarınızın güvenliği dört küçük kural ile sağlayabilirsiniz. Bunlar temel olarak altın kurallardır. Bilgisayar Güvenliğini sağlamak için Bu önlemler nelerdir. ?

Bilgisayar Güncellemelerine Önem veriniz.

Bilgisayarınızın , Anti virüs programlarını daima güncel tutunuz , İşletim Sisteminiz için gelen güncellemeleri açıkları gelen güncellemeler ile daima taze tutunuz çünkü Yazılımcılar bilgisayarınızın açıklarını bularak bunları bir yama ile kapatacakları için güncelleme yayınlayacaklar dır. Sizde Bu Güncellemeleri bilgisayarınıza kurarak  güvenli kalmasını sağlayacaksınız. Güncel Anti Virüs yazılımları kullanınız bunları güncelleyerek yeni korsan yazılımlara daima hazırlıklı olunuz.

Gereksiz Program ve Hizmetleri Devre Dışı bırakınız.

Bilgisayarınıza gelişi güzel programları yazılımlar yüklemeyiniz bu programları yüklerken bununla birlikte bilmeden başka programlar yükleyebilirsiniz bunların başında Crackli dosyalar gelmektedir. Bilgisayarınızda Gereksiz arka planda çalışan Windows Hizmetleri var ise buları kapatınız böylece bilgisayar korsanlarının işini zorlaştırmış olacaksınız.

1- Akıllı kart : Akıllı kart kullanımını denetler sadece bu tür kartlar kullanılıyorsa gereklidir. Devre dışı bırakılabilir.

2- Akıllı kart yardımcısı : Bu bilgisayarda klasik (tak ve çalıştır olmayan) akıllı kart okuyucularının kullanılmasını sağlar. Devre dışı bırakılabilir.

3- COM+ Olay Sistemi, COM+ Sistem Uygulaması : COM+ modeli ile tamamen haberleşen çok az program bulunur. Devre dışı bırakılabilir.

4- Dizin Oluşturma Hizmeti : Dosya içeriklerini indeksler ve bu sayede arama işlemlerini hızlandırır. Bunun için bilgisayarın çalışmasını oldukça yavaşlatır. Devre dışı bırakılabilir.

5- Evrensel Tak ve Çalıştır Aygıt Ana Makinesi : Bilgisayarın, evrensel tak ve çalıştır cihazları için ana makine olarak ayarlanmasını sağlar. Güvenlik Riski! Devre dışı bırakılabilir.

6- Hata Bildirim Hizmeti : Karşılaşılan sorunları Microsoft’a gönderir. Devre dışı bırakılabilir.

7- Hızlı Kullanıcı Değiştirme Uyumluluğu : Bilgisayarınızı birden fazla kullanıcı ile paylaşıyorsanız ve etkin kullanıcıyı çabucak değiştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olur. Devre dışı bırakılabilir.

8- IMAPI CD Yazma COM Hizmeti : Microsoft’un kendi CD yazma motoru. Eğer harici bir program kullanıyorsanız gereksizdir. Devre dışı bırakılabilir.

9- İnsan Arabirim Aygıt Erişimi : Klavyedeki ve diğer cihazlardaki tanımlı hızlı erişim tuşlarının kullanılmasına izin verir. Devre dışı bırakılabilir.

10- Kabuk Donanım Algılaması : Sürücüdeki DVD’lerin Algılanması ile ilgilenir. Başlangıç türü ile ilgili seçim penceresini açar. Devre dışı bırakılabilir.

11- Net Logon : Etki alanı içindeki bilgisayarlar için, hesapların oturum açma olaylarında doğrudan kimlik doğrulamayı destekler. Devre dışı bırakılabilir.

12- Netmeeting Remote Desktop Sharing : Başkalarının Netmeeting yoluyla bilgisayarınıza erişmesini sağlar. Güvenlik riski oluşturabilir. Devre dışı bırakılabilir.

13- NT LM Güvenlik Desteği Sağlayıcısı : Ağ konfigürasyonlarını ve standart bilgileri toplar ve saklar. Devre dışı bırakılabilir.

14- Otomatik Güncelleştirme : Windows Update sayfasındaki önemli güncellemelerin indirilmesini ve yüklenmesini etkinleştirir. Devre dışı bırakılabilir.

15- Pano Defteri : Pano Defteri Görüntüleyicisi’ni bilgi depolamak ve uzaktaki diğer bilgisayarlarla paylaşmak için etkinleştirir. Devre dışı bırakılabilir.

16- SSDP Bulma Hizmeti : Ev ağlarında UPnP (Evrensel Tak ve Çalıştır) cihazlarını bulma desteğini etkinleştirir. Güvenlik Riski vardır. Devre dışı bırakılabilir.

17- Sunucu : Klasörlerin paylaşımını destekler. Sadece ağ kullanımında mantıklıdır. Yalnızca PC’lerde devre dışı bırakılabilir.

18- Şifreleme Hizmetleri : Sertifikalarla çalışılıyorsa anlamlıdır. Ancak Windows Güncelleme sayfası için gereklidir. Elle veya devre dışı olarak ayarlanabilir.

19- Telefon : Programlar için Telephony API (TAPI) desteği sağlar. TAPI kullanmıyorsanız kapatmalısınız. Devre dışı bırakılabilir.

20- Telnet : Uzaktaki bir kullanıcının bu bilgisayarda oturum açmasına ve program çalıştırabilmesine olanak sağlar. Sadece PC’leri uzaktan kontrol etmek isteyen yöneticiler için gereklidir. Devre dışı bırakılabilir.

21- Temalar : XP temalarını kullanıma sunar. Sadece XP temaları kullanılıyorsa gereklidir. Devre dışı bırakılabilir.

22- Terminal Hizmetleri : Sadece ağ kullanımında mantıklıdır. Devre dışı bırakılabilir.

23- Web Client : Windows tabanlı programların internet tabanlı dosyaları oluşturmasına, erişimine ve değiştirmesine olanak sağlar. Devre dışı bırakılabilir.

24- Windows Saati : Ağdaki tüm istemci ve sunucularda tarih ve saat eşitlemesini sağlar. Devre dışı bırakılabilir.

25- Yardım ve Destek : Windows’un yardım fonksiyonunu kullanıyorsanız elle başlangıç, kullanmıyorsanız Devre dışı bırakılabilir.

26- Yönlendirme ve Uzaktan Erişim : Yönlendirme hizmetlerini sunar. Çok seyrek kullanılır. Devre dışı bırakılabilir.

Not: Bu servislerden bazıları kullandığınız donanımla alakalı olarak sizde bulunmayabilir.

Servisler açmak için; başlat > çalıştıra “services.msc” yazıp enterlayın.

Alıntı ( pcnet.com.tr )

 

Bilgisayardaki Korsanların Sızacağı Portları Kapatınız

Bilgisayarınızda korsanlara açık kapı bırakmak istemiyorsanız bilgisayarınızın açık kapılarını yani portlarını kapatmanız gerekmektesiniz. Peki Bilgisayarınızdaki açık portları nasıl anlarız ? Bunun için ” http://ip-adresim.net/araclar/acik-portlar ” adresinden portlarınızı kontrol edebilirsiniz veya program olarak ise Currports yazılımı kullanabilirsiniz www.nirsoft.net bilgi için başvurabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Güvenik Yazılımlarını Kontrol Ediniz

Son olarak ise bilgisayarınızdaki Güvenlik yazılımlarınız Lisanslı ve Güncel olduğuna Dikkat ediniz. İnternet üzeriden indireceğiniz Anti Virüs yazılımları Bilgisayarınız için bir tehlikedir Siz Anti Virüs yazılımı yükledim bilgisayarınızın güvenliğini sağlayacak diye düşündüğünüz anda sizden para isterse hiç şaşmayınız. Birde lisanslı kullanacağınız yazılımlarınız daima güncel kalmasına dikkat ediniz.

 

Bilgisayarınızda bu konu başlıklarına Dikkat ettiğinizde Bilgisayarınızın daha güvenli olacağını unutmayınız bununla birlikte mail yolu ile gelen dosyaları kimden geldiğini bilmiyor iseniz sakın açmayınız bununla birlikte resim yollanıyor ise bunu açmadan siliniz tabiki sahibini bilmiyor , bilmediğiniz bir yerden yollanmış ise oltala ma ile şifrelerinizi bilgilerinizi de çalacaklarını unutmadan kısa bilgilendirelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın