Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar donanım test araçları

2.354 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda bilgisayar donanımları test araçları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bilindiği gibi bilgisayar kasası , bir başka değişle bilgisayar parçalardan oluşarak bir bütünlüğü sağlamaktadır. Tek başına bir şey ifade etmeyen bilgisayarlar İşlemci ( cpu ) , Anakart ( mainboard ) , ekran kartı ( grafik kartı ) , Ram ( Bellek ) , Sabit disk ( hdd ) , Ses Kartı gibi ana bileşenler teşkil etmektedir.

Bununla birlikte diğer giriş üniteleri ve çıkış üniteleri olmak üzere ayrılmışlardır. Bu anlatımda bilgisayarı oluşturan donanım parçalarını nasıl analiz edilir? bu parçalar nasıl test edilir bununla ilgili olarak donanım donanım işe yarayacak araç ve gereçlerin ismini vermeye çalışacağım.

İşlemci ( Cpu ) Nasıl Test Edilir ?

amd-intel işlemci

işlemci nasıl test edilir? bu soru için işlemcide ani voltaj dalgalanması vb . işlemcinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için bazı ücretsiz programlar bulabilirsiniz. Bu programların başında Prime95 programı gelmektedir. Bu program ile işlemciye iş yükü yüklemesi yaparak işlemci’de ne var ne yok ortaya çıkarır? böylece işlemcide yaşanan sorunlar ısınma veya diğer sorunlar hakkında size ipucu verecektir. “http://www.mersenne.org/download/” indirme adresini kullanabilirsiniz.

Anakart Nasıl Test Edilir?

Anakart üzerinde yüzlerce elektronik bağlantı üniteleri vardır , anakart’da oluşan herhangi bir teknik arızadan dolayı donanım parçaları çalışmaya bilir. Ekran kartı , ses kartı veya cd / dvd sürücüler işlevlerini yerine getirmeyebilir . Bunun için tespiti zor olma ihtimali yüksektir . Bunun için anakart üzerinde arıza tespiti için harici olarak satılan aparatlar ile bu durumu çözebilirsiniz. 

bu aparat internete gittigidiyor ,sahibinden sitelerinde 30 TL ile 50 TL arasında satılmaktadır. Bu aparat içinde hata kod klavuzu ile cihaz üzerinde çıkan kodları karşılaştırdığınızda size anakart üzerinde oluşan hataları tespit etmenizi sağlamaktadır. 

Ram Nasıl Analiz Edilir?

bilgisayar anakartı üzerinde takılı olan ram’de bozuk olup olmadığını anlamak içi değişik yöntemler vardır . Bunların en belirgini iki bellek takılı ise bu ramleri yuvasından çıkartarak silgi ile slot yerlerini silin ve tek tek takarak deneyin bozuk olan ram bu şekilde tespit edebilirsiniz. Ayrıca Arızalı Ram tespiti için MemTest86 programı ile arızaları tespit edebilirsiniz. Bu programlar rami fazla zorlayıp iş yükünü artırarak test etmektedirler. 

Grafik Kartı Nasıl Test Edilir?

ücretsiz kullanabileceğiniz program olan FurMark yazılımı ile ekran kartının sınırlarını zorlayarak test edilmesini sağlamaktadır.  Bu program sayesinde ekran kartı performansı ölçümü yaparak testi gerçekleştirebilirsiniz. 

Harddisk Nasıl Test Edilir?

internette bellli başlı programların en başında hdtune programı gelmektedir. sabit disk üzerinde bad sektör vs. durumları , okuma yazma hızı , veri transferi gibi bir çok soruya cevap arayabilirsiniz. Ayrıca diğer test programları olarak io zone , disk speed , hddspeed , mhdd 

Arama Tags & Etiket ;

donanım test programları , donanim test etme , donanım analiz etme programları , donanım nasıl test edilir , donanım arıza testi , test programları , test yazılımları 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın