Sponsorlu Bağlantılar

Basit üç adımla bilgisayarı optimize etmek

245 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda en basit yöntemlerle programa ihtiyaç duyulmadan bilgisayar optimize nasıl edilir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarlar ilk gün gibi hızlı olmayabilir zamanla bilgisayara yüklediğimiz programlar, indirdiğimiz dosyalar vs. bunlar bilgisayarı yavaşlatabilmektedir.

Bunun yanında son işletim sistem Windows 10 yüklediğinizde ihtiyaca cevap veremeyen donanımlar da bilgisayarın birer kâbusu olmaktadır. Donanım dışında bilgisayarı optimize etmek için neler yapabiliriz?

OPTİMİZE ETMEK NEDİR kısaca açıklamak gerekirse bilgisayarda yapılan değişiklik sonrasında en iyi şekilde performansı ayarlamak diyebiliriz. Bu işlem bilgisayarlarda olacağı gibi web sitelerinde de olabilir yavaş açılan bir internet sayfasını optimize ederek hızlı olarak açılmasını sağlayabiliriz. Buna örnek sayfa içinde bulunan resimleri optimize ederek boyutlarını küçülterek hızlı açılmasını sağlamak gibi diyebiliriz.

Bizim konumuz bilgisayar için optimize yöntemleri arasında en basit olarak neler yapılabilir bununla ilgili kısaca bilgi vereceğiz.

PC Yİ OPTİMİZE ETMEK

İlk olarak bilgisayara hiçbir program yüklemeden performans artırma konusunda aşağıda vereceğimiz başlıkları kendi bilgisayarınızda uygulayınız.

KULLANILMAYAN PROGRAMLARI KALDIRIN

Bilgisayarınızda kullanmadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırın. Bilgisayarda varsayılan olarak yüklü gelen veya yükledikten sonra ihtiyaç duymadığınız programları kaldırarak diskinizi rahatladınız. Bu aynı zamanda sabit disk üzerinde yerde açacağı için depolama alanınız genişleyecektir.

Bunun bir başka nedeni diske yazılan veriler gelişi güzel yazıldığı için tekrar bu verileri, bilgileri okumak için diski tarayacağı için bu gereksiz bilgileri de gözden geçirecek olması nedeniyle okuma süresi artacağı için performans düşecektir.

NOT: arka planda çalışan programları kontrol ediniz ve gerek duymadığınız programları arka planda çalışmasını kapatın böylece bilgisayarın açılış hızını da etkileyecektir.

WİNDOWS 10 ARKA PLAN ÇALIŞAN PROGRAMLARI KAPATMA

DİSK TEMİZLİĞİ

Her internete girdiğiniz çıktığınız anda bilgisayarın hafızasına bu sitelerin çerezlerini kayıt etmektedir. Böylece bilgisayarınız da yer kaplayacak fakat o siteye tekrar girdiğinizde hızlı girmenizi sağlayacağını da unutmayın.

Bilgisayara yüklediğimiz veya kaldırdığımız programlar bilgisayara yük olacağı için bilgisayarın performansını etkileyecektir. Bu nedenle hiçbir program kullanmadan temp dosyası temizliği yapabilirsiniz. Aşağıda videoda nasıl temp klasörü temizlenir inceleyebilirsiniz.

DİSK BİRLEŞTİRME

Disk neden birleştirilir, bilgisayarın diskine veriler, bilgiler gelişi güzel yazılır daha sonra bu bilgiler ihtiyaç duyulduğunda disk üzerinden çağrılır ve işlenerek aktarılır. Bilgiler diskin üzerine gelişi güzel yazıldığı için bu bilgileri sıkıştırmak, yan yana getirmek üzere defrag edilmesi yani birleştirilmesi gerekmektedir.

Program kullanılmadan, hiçbir programa ihtiyaç duyulmadan defrag nasıl yapılır bunu video izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yukarıda temel üç başlıkla bilgisayarı hızlandırma işlemini artırabilirsiniz. Yukarıda programsız optimize etme bilgisayarı nasıl yapılmaktadır. Bunu anlatmaya çalıştık. Konumuzla alakalı olarak birde optimize araçları nelerdir bununla ilgili olarak ek olarak vereceğiz.

BİLGİSAYAR OPTİMİZE ETME PROGRAMI

Benimde bilgisayarım da kullandığımız olmazsa olmazlardan biri olan programların en başında Ccleaner Programı gelmektedir.

Bu program ile kayıt defterinde gereksiz çöp girdileri, temp dosyasını, tarayıcı çerezlerini, program kaldırma ve onlarca aracı içinde barındıran bir ücretsiz program olarak sizde bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Bu program diğer programlara yeterde artar bile unutmayın bilgisayarınıza fazla gereksiz programları da yüklemenize gerek yok saten çoğu şeyi elle yapabilmektesiniz.

BİLGİSAYAR NASIL HIZLANDIRILIR?

Bu konumuzda bilgisayar performansı için optimize etme konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak sorularınızı, sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın