Sponsorlu Bağlantılar

Anakart değişince pcye format gerekir mi?

1.028 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarın bel kemiği olan anakart hakkında sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bu sorumuzda sizden gelen ilginç bir soru olan anakart değişirse pc’ye format atılır mı? Ya da anakart değişirse ne yapmak gerekiyor? Bununla ilgili bu sorulara cevap arayacağız.

Bilgisayarı yeni topladınız her şeyiyle sıfır olan tüm donanımlar için yeni bir işletim sistemi kurulumu, ekran kartı, ses kartı, anakart chipset sürücüleri ve bilgisayara tanımlayacağımız tüm programların sürücülerini kurmak gerekmektedir.

Böylece tüm sistem donanımları bilgisayar işletim sistemi ile uyumlu çalışsın diye bunları gerine getirmek gerekiyor. Eğer bu sürücülerden biri eksik ya da hatalı olursa o zaman donanım istikrarlı, kararlı çalışmaz. Bu konumuzda dediğimiz gibi bilgisayarda anakart yükseltme, anakart upgrade yapıldığında format atmak gerekir mi?

 Bilgisayarın anakartını değiştirdiğiniz de , chipset sürücülerini yeniden yüklemeniz gerekebilir, Yeni versiyon işletim sistemlerinde Windows 10 gibi bunlarda sürücüler kendiliğinden yükleneceği için sadece chipset sürücüsünü yeniden yükleyin.

Bilgisayarda donanım sürücülerin güncellemesini yapınız. Bunun dışında formata gerek yoktur, çünkü işletim sistemi hdd kurulu olacağı için pek main board ( anakart ) ihtiyaç duymayacaktır. Yazılımsal olarak sürücü güncellemesi yapmanız yeterli gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın