İpUçları

Alkalin Pillerin Sızıntı Yapması

Alkalin Pillerin Sızıntı Yapması

Elektronik cihazın pil kapağını açtığınızda pilin sızıntı yaparak kaçırdığını görmüşsünüzdür. Beyaz metal korozyona uğrayarak pil yatağını batırdığını ve bunu temizlenin biraz zaman aldığını aşağı yukarı çoğu kişi uğraşmıştır.

Bu piller neden kaçırır? Alkalin Piller sızıntı yapması nedendir neden akıntı yapmaktadır? Bu yazımızda merak edilen bu sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

ALKALİN PİL NEDEN SIZDIRIR

Piller yapıları gereği sağlam görünseler de içinde bulunduğu kimyasal reaksiyonlar nedeniyle sızını yağmaya müsait yapıları vardır.

Piyasada en çok kullanılan Alkalin Piller zamanla yapıları bozulmaya başlayabilir ve şişebilir hatta patlama yapabilmektedir. Alkalin Pil yapısında potasyum hidroksit adı verilen sıvı elektrolitten bulundurmaktadır.

Yapısı gereği aşındırıcı bir kimyasal olan bu sıvı pilin yapısı bozmakta iç kısımda basınç oluşturma ve sızıntılara yol açmaktadır.

Hava ile birleşen bu kimyasal sıvı pil haznesinde beyaz korozyona uğrayan piller için basit önlemler alarak cihazlarımızı koruyabiliriz.

Eninde sonunda Alkalin Piller akacağı için pilleri serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Uzun süre kullanmayacaksanız cihazdan pilleri çıkartın ve serin ve güneş görmeyen yerlerde muhafaza etmek suretiyle cihazları korumuş olacaksınız.

Akıntı yapan Alkalin Piller için temizliğini sirke ve limonlu bez veya pamuk yardımı ile temizliği yapılabilmektedir. Küçük diş fırçası ile temizliği yapılabilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL