Sponsorlu Bağlantılar

Ağ’daki Bilgisayarların Saati Nasıl Değişir?

995 views
Sponsorlu Bağlantılar

İşyerinde  ağ ortamında bulunan bilgisayarlar’da gerekli dosya paylaşımlarının veya dosya güncellemelerin aynı zaman diliminde olmaları için , bilgisayarların farklı saat veya tarihlerinde olması durumunda bunları güncellemek aynı zaman dilimine almak gerekir. Bu konumuzda aynı network , ağ ortamını kullanan bilgisayarlara uzaktan komut ile saat ve tarih ayarı yapabilir mi ? bununla ilgili olarak denemeler yapacağız.

ilk önce aynı ağ içindeki bilgisayar isimlerini bilmemiz gerekiyor. Bunun için Masaüstü üzerinde Ağ yazan yere girdiğimizde ağ’daki bilgisayarları görüyoruz.

ağ ortamı

 

yukarıda örnek resimde olduğu gibi ağ içinde bilgisayarlarımız görüyoruz burada hangi bilgisayarın saat ve tarihini değiştirecek isek adını bilmemiz gerekir.

Şimdi aşağıdaki komut ile o bilgisayarın saat ve tarihini ilk önce öğrenelim.

“net time \\bilgisayaradı” 

” tırnak işareti olmadan Win + R komutu ile Çalıştır penceresini açıyoruz burada CMD komutunu yazalım ve bu dos penceresine bu komutu yazalım.

bilgisayar saat tarih

Bu komutu yazıp Enter tuşuna bastığımızda karşı bilgisayarın mevcut olan saat ve tarihini bize bilgi olarak verecektir.

\\bilgisayaradı konumundaki geçerli saat 16.09.2015 13:21:26
Komut başarıyla tamamlandı.

karşı bilgisayarın  saat bilgilerini öğrendikten sonra şimdi uzaktan bilgisayarın saatini nasıl değiştiririz onun için aşağıdaki komuta geçelim.

Ağ’daki Saat Ayarları

yukarıda olduğu gibi yine aynı Win + R komutu ile çalıştır penceresini açıyoruz ve cmd komutu ile dos penceremize  komutu yazalım.

“net time \\bilgisayaradı /set”

tırnak işaretlerini kullanmadan yazın ve entere basınız daha sonra aşağıdaki yazılar gelecektir. burada sizden onay isteyecektir.

C:\Users\casper>net time \\bilgisayaradı /set
\\bilgisayaradı konumundaki geçerli saat 16.09.2015 12:46:43

Geçerli yerel saat 16.09.2015 12:46:43
Yerel bilgisayarınızın saatini \\bilgisayaradı konumundaki saate uyacak şekilde ayarlamak
istiyor musunuz? (E/H) [E]: e
Komut başarıyla tamamlandı.”

yukarıda komutla birlikte sizden onay için e veya h durumuna göre işlem yapacaktır. E derseniz bilgisayarın saatini değiştirmeye onay vermiş olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Ağ’daki Bilgisayarların Saati Nasıl Değişir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. merhaba benim bir sorunum var 8 tane local makinem var ve ben bu makinelerin sürekli tarih ve saat ayarlarını sunucudan almak istiyorum yardımcı olabilir misiniz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın