Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem 2.4 GHz, 5 GHz Değerleri Nedir

152 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda modem arayüzüne girdiğinizde karşınıza 2.4 GHz, 5 GHz vb. değerlerin çıktığını görürsünüz.

NetMaster başta olmak üzere birçok Adsl Modem’de kablosuz ağ bağlantı tipi olarak karşınıza 2.4 GHz, 5 GHz vb böyle değer çıkacaktır.

Şimdi ilk önce bu değerler nedir, hangi değeri tercih ederek kullanmalıyız bu merak edilen soruları yazımızda bulabilirsiniz.

KABLOSUZ BAĞLANTI TİPİ 2.4 GHz, 5 GHz NEDİR

Tek bant modemlerde 2.4 Ghz sinyal genişliği bulunurken, çift bant yani Dual Band modemlerde ise 2.4 GHz, 5 GHz sinyal değerleri bulunmaktadır.

En yaygın bant türü olarak 2.4 GHZ sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı iki modemlerde ise 2.4 GHz ve 5 Ghz bant türü kullanılmaktadır. 2.4 GHz, 5 GHz farkı nedir, aralarında ne fark var, hangisi kullanmalıyım şimdi bunu açıklamak gerekecek olursak;

Evde genel olarak kullanılan frekans aralığı 2.4 Ghz dir. Bilgisayar, cep telefonu, tablet ve diğer Wi-Fi bağlantı tipini kullanıyorsanız 2.4 GHZ frekans aralığı size yetecektir.

Fakat evinizde çok fazla kablosuz ağ bağlantısı kullanan varsa mesela akşam eve geldiğinizde, siz bilgisayar başındasınız, kardeşinizin elinde cep telefonu, babanız tablette haber okuyor, anneniz cep telefonunda dizi izliyor birde üstüne birkaç kablosuz ağ bağlantısı kullanan Smart TV sahipseniz o zaman 5 GHZ tercih edebilirsiniz.

2.4 GHZ bağlantıda birbiriyle çakışmayan üç tane frekans bağlantısı var iken 5 GHZ’de bu sayı 23 kadar uzamaktadır. Yani bir biriyle çakışmayan 23 kanal vardır.

2.4 GHZ birbiriyle çakışmayan üç kanal varken cep telefonu, tablet, smart tv gibi kablosuz ağı farklı üç kanaldan kullanacağı için kullanım sayısı artıkça bu kanal yetersiz kalacağı için internet bağlantı sorunları, kopmalar, yavaşlamalar görülecektir.

Bu nedenle evde kablosuz ağ bağlantısı kullanan cihaz çok ise yoğunluğu azalmak için 5 GHZ yayın frekansı yapan ve 23 farklı çakışmayan frekans yayını yapan yayına geçmek mantıklı olacaktır. Böylece ağ bağlantısındaki yoğunluğu azaltmış olacaksınız.

2.4 GHz, 5 GHz arasında farklı böyle özetleyebiliriz. Fakat genel olarak 2.4 GHZ tercih edilmesinin sebebi yayınları aha uzağa iletebilmesidir. Aynı zamanda engelleri, kalın duvarları, kapıları aşabilecek yayın frekansıdır. Engelleri kolaylıkla aşabilen ve uzak evin köşelerine iletilebilen bir frekans sistemine sahiptir.

Bunun tam tersi ise 5 GHZ dar alanda ve engelleri aşamayan bir yapıdadır. Modeminiz evin uzak köşesinde ise ve cihaz sayısı az ise 2.4 GHZ ( 802.11b/g/n ) bağlantı türünü tercih ediniz.

Evinizde üçten fazla kablosuz ağ bağlantısı kullanan cihaz kullanıyorsanız kanal frekans yoğunluğu azaltmak için 5 GHZ ( 802.11ac ) frekans türünü kullanın.

Bu nedenle 2.4 GHZ yayın bandı daha fazla kullanılmaktadır. Birde Adsl Modem üzerinde antenin DPİ kalitesi de extra önemi vardır.

 5 GHZ yayın bandı, 2.4 GHz den fazla veri taşıdığı için engelleri aşamamaktadır. Bu nedenle 2.4 GHZ tutulmasının nedeni de budur. Böylece bunlar birbirlerini tamamlayan bir unsur olarak görülmektedir.

Özetlemek gerekecek olursak evinizde 300 mbps üzerinde bir internet kullanmıyorsanız 5 GHZ geçmenizin bir anlamı yok. Birde evinizde, ofiste, iş yerinde Wi-Fi ağınızı kullanım sayısına ve modeminizin bulunduğu konuma göre 2.4 GHz, 5 GHz en iyisi hangisi bunu siz karar vereceksiniz.

TAVSİYE VİDEO;

MODEM ARAYÜZÜNE NASIL GİRİLİR

Bu konumuzda 2.4 GHz, 5 GHz arasında farklar hangisidir, hangisi seçmeliyim konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın