Sponsorlu Bağlantılar

ads.txt dosyası nedir / nasıl oluşturulur?

1.281 views
Sponsorlu Bağlantılar

Blog sayfa, web siteniz varsa ve site üzerinden reklam firmaları üzerinden ( adsense, admatic vb. ) şirketler veya diğer şirketler üzerinden reklam geliri sağlıyorsanız son zamanlarda bir uyarı mesajı dikkatinizi çekmiştir.

ads.txt dosyasını sitenizin ana dizinine eklemek, programatik kazançlarınızı artırabilir!

Site(leri)nize ads.txt dosyasını eklediniz mi? Eğer henüz eklemişseniz ana dizinde ads.txt adlı bir dosya oluşturun ve aşağıdaki satırları ……….. için ekleyin. Eğer hali hazırda ads.txt dosyası oluşturduysanız, ads.txt dosyasında aşağıdaki satırların yer aldığını kontrol edin lütfen

Peki ads.txt nedir? bu dosya ne işe yarar ve ads.txt dosya oluşturma konusunda sizlere bu konuda yardım, destek vermeye çalışacağız. 

ads.txt nedir?

Reklam şirketleri tarafından envanteri kullanmak amaçlı haksız kazanç, reklam sahterkarlığı ve politika ihlalinin önüne geçerek hem reklamverenler ve yayıncıların kazançların olumsuz şekilde etkilenmesini önlemek amaçlı geliştirilmiş bir teknolojidir.

Site envanterini reklam kullanımı için yetkilendirme işlemi diyebiliriz. Yani sizin sitenizde reklam gösterimi ve içeriklerden dolayı reklam kazanmak için sitenizde ben şu reklam firmalarına izin veriyor diyebiliriz. Çalıştığınız reklam firmalarını yetkilendirmiş oluyorsunuz. Ads.txt dosyası şuan kullanımı için zorunluluk yoktur.

Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Bu dosyayı oluşturmak aslında çok kolaydır. Bilgisayarınızın masaüstü üzerinden faremizin sağ tuşu ile açınız. Yeni > Metin Belgesi dosyası oluşturun. 

Bu txt dosyası içine yayıncı kimliği ile birlikte reklam panelinde uyarı mesajı içinde gösterilen kodları girmeniz gerekecektir. Ben Bunu Admatic ve Adsense için örnek vererek göstereceğim.

admatic.com.tr, adm-pub-000000000 , DIRECT
improvedigital.com, 912, RESELLER

saten bu kodu panelde görebilirsiniz. Bu konu txt dosyası içine kopyalayın ve metin dosyası kayıt ederek metin belgesi dosyasının ismini ads olarak değiştirdiğiniz de ads.txt olarak dosyayı oluşturmuş oluyorsunuz.

Adsense Reklam Ads.txt oluşturma

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0
google.com, pub-0000000000000000, RESELLER, f08c47fec0942fa0

pub- olan yere kendi adsense kimlik numaranızı yazarak ads.txt oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda Direct ve Reseller türünden birini Hesap ilişkilendirme türünü seçmelisiniz.

https://support.google.com/dfp_premium/answer/7441288?hl=tr”  adresi üzerinden detaylı anlatım ile ads.txt kodu için başvurabilirsiniz.

Şimdi bundan sonraki adımda ads.txt dosyasını sitenizin barındığı kök dosyasına FileZilla veya Cpanel üzerinden yüklemek olacaktır. Kök dosyasına yerleştirdiğiniz de yapmanız gereken artık başka bir şey yok.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın