Sponsorlu Bağlantılar

Youtube kanal için optimizasyon nasıl olmalıdır?

90 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda kanal için optimizasyon ayarları nasıl olmalıdır? Konusunda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Şimdiye kadar youtube kanal açma, kanal tasarı konularında sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda youtube kanal optimizasyon ayarları konusunda bahsedeceğiz.

YOUTUBE KANAL OPTİMİZASYON NASIL YAPILIR

İyi bir optimizasyon ile arama motorlarında youtube videolarınız ön sıralara çıkabilir. Youtube arama motorları arasında ilk sıralarda yer almaktadır ve bunu çoğu kişi bilmemektedir. Kanallarınızda hazırladığınız ayarlar ile videolarınızın üst sıralarda çıkmasına sebep olursunuz.

İçerik girdiğiniz paylaştığınız videoların birer kendi sayfası olduğunu unutmayın burada giren videonuzu izleyen kullanıcılar videonuzun altında yorum bırakabilir. Bu nedenle bu sayfaları aynen websitesinde olduğu gibi youtube sayfasını optimize edebilirsiniz.

Önceki konularımızda internette yüklediğimiz yada websitelerin neyle alakalı olduklarını arama motorlarının anlaması için kullandıkları meta etiketleri, title etiketleri belirler, Youtube yüklenen videoların neyle alakalı olduklarını da başlıklar, meta etiketleri ve açıklamalar sağlamaktadır.

Bu nedenle videolarınızın neyle alakalı olduğunu iyi bir başlık, meta etiketi ve açıklamalarla arama motorlarına bildirebilir ve arama motorlarında kullanıcılar aradığı konuya göre arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda adımlarla neler yapabileceğimizi sizlere listeli olarak vererek youtube video optimize etme yoluna bakalım.

YOUTUBE VİDEO OPTİMİZASYONU

  • Hazırladığınız video için tam alakalı iyi bir başlık belirleyiniz. Buna örnek verecek olursak wifi sorunu için “wifi internet bağlantı sorunu çözümü” gibi çektiğiniz video en iyi şekilde anlatacak bir konu başlığı seçiniz.
  • Video için anahtar kelime seçimi önemlidir. Bu anahtar kelime seçimi için daha önceki konularımızda google anahtar kelime planlayıcısı kullanabilirsiniz.
  • Video altında özgün ve içeriği geniş bir açıklama ekleyin.
  • Alt yazı ve ek açıklamalar ekleyin. Video içinde oynatma listesine ve diğer videolara linkler veriniz.

Yukarıda verdiğimiz basit adımlarla Youtube kanal optimizasyonu ve Youtube video sayfa optimizasyonu sağlayabilirsiniz.

Daha önceki sizlere anahtar kelime seçimi ile ilgili ipuçları vermiştik. Burada en çok en çok aranan anahtar kelime yoğunluğu ne kadar fazla olursa o kadar rekabet yüksek olur. Rekabetin yüksek olduğu yerde kaybolma ihtimalin yüksek bu nedenle fazla rekabet gücü olmayan anahtar kelimeler işinizi görecektir.

Alakasız anahtar kelime kullanımı ise ziyaretçilerin videonuzla ilgilenmemesini sağlayabilir. Bunun için video ile alakalı anahtar kelimeler seçin ve rekabet gücünü Google anahtar kelime planlayıcısı tarafından kontrol ediniz.

VİDEO TANITIMI

İçerik paylaştığınız video birde tanıtımı önemlidir. Bunun için benimde sıksık yaptığım çektiğim videolarımı Facebook sayfamda paylaşmak, website içinde aynı konuyla yazı yazarak çektiğim video ile desteklemek, diğer blog sayfalarda paylaşma, Twitter, Wordpres, Instagram ve diğer sosyal ağlarda paylaşarak video izlenme sayısını ve tanıtımını yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın