Wordpress

WordPress’de kullanılmayan resimleri tespit etme

WordPress’de kullanılmayan resimleri tespit etme

Merhabalar, bu konumuzda Wp’de kullanılmayan resimleri tespit ederek nasıl silinir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

WordPress alt yapısı ile kullanılan sitelerde, postlara yerleştirilen görseller bununla birlikte öne çıkanlarda kullanılan görsellerin dışında yüklenip ama kullanılmayan resimler mutlaka olacaktır. Bunlar genellikle gözden kaçan resimler veya sonrasında kaldırılan yazıların görsel resimleridir.

Bizim bu konumuzda WordPress de kullanılmayan resimleri silmek için kullanılan eklenti hakkında bilgi vererek nasıl yapıldığına dair bilgi vereceğiz.

WORDPRESS’DE KULLANILMAYAN GÖRSELLERİ SİLME

Sonrasında tekrar bize iş düşmesin diye WordPress’de fazladan görsel oluşturmanın önüne geçmek için WordPress Admin Paneli > Ayarlar > Ortam > burada küçük resim boyutu, orta boyut, büyük boyut olmak üzere üç farklı ayarların değerlerini “0” olarak ayarlayın ve kaydedin.

WordPress’de kullanılmayan resimleri temizlemek için kullanacağımız eklentilerden biri İMAGE CLEANUP eklentisidir.

Bu eklentiye “https://wordpress.org/plugins/image-cleanup/” adresi üzerinden indirerek sitenize kurabilirsiniz.

Bu eklenti kurduktan sonra kullanımı da oldukça basittir. Fakat eklentiyi çalıştırmadan önce YEDEKLEME almanızı tavsiye ediyoruz.

Admin paneli > Araçlar > Image Cleanup kısmından Index Images butonu basarak tarama yapınız. Bu işlem sonrasında gereksiz kullanılmayan görselleri kategori şeklinde sıralayacaktır.

Burada silmek istediğiniz gereksiz görsel resimleri Unreferenced unused images kısmından işaretlemek suretiyle kolaylıkla silebilirsiniz.

Bunun dışında kullanabileceğimiz farklı bir WordPress de kullanılmayan resimleri silmek için MEDİA CLEANER eklentisidir.

Eklentiyi “https://wordpress.org/plugins/media-cleaner/ adresi üzerinden indirebileceğiniz gibi Eklenti kısmı üzerinden de kurabilirsiniz.

Medya temizleyicisi, medya kitaplığındaki sitenizde kullanılmayan dosyaları ve bozuk dosyaları temizlemek için kullanılmaktadır.

TAVSİYE VİDEO;

Bu eklentiyi çalıştırmadan önce bir yedeğinizi mutlaka alınız. Kullanılmayan dosyalar belirli bir kontrol panelinde listelenecek budan sonrası artık size kalacaktır. Çöp kutusuna taşınabilir ve çöp kutusu üzerinden kalıcı olarak silinebilmektedir.

Bu konumuzda WordPress de kullanılmayan görselleri tespit etme, tespit edilen, kullanılmayan resimleri silme konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL