Sponsorlu Bağlantılar

WordPress kategori oluşturma

32 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda wordpress’de kategori nasıl oluşturulur, kategori oluşturma önemi nedir, neden oluşturulur konusunda sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Daha önceki konumuzda wordpress yazılar sekmesini anlatmıştık. Bu yazımızda kategori sekmesi hakkında bilgiler sunacağız.

WORDPRESS KATEGORİ OLUŞTURMAK

WordPress de neden kategori oluşturuyoruz? Yazdığımız içerikleri içeriğine göre bir siteyi bölümleyerek bilgileri bir alanda toplama işlemine kategori veya gider adıyla gruplaştırma adı verilmektedir.

Buna örnek verecek olursak teknoloji sitenizde excel içerikli makalelerinizi excel kategorisinde, nasıl yapılır tarzı yazılarınızı “nasıl yapılır” kategorisi gibi örnek vererek bu kategorinin altında gruplaştırabiliriz.

KATEGORİ NASIL OLUŞTURULUR?

Yazılarımızı içeriğine göre bölümlemek ve kategori altında ayrıştırmak için admin paneli üzerinden Yazılar > kategori kısmından üzerinden kategori oluşturmak için menüye giriş yapalım.

Yeni kategori ekle altında isim, yazı kısa ismi, ebeveyn kategori, tanım başlıklarını göreceksiniz. Bu kategori başlıklarını doldurduktan sonra “yeni kategori ekle” butonuna bastığınız da wordpress sitenize kategori oluşturabilirsiniz.

İSİM; Bu alana sitenizde hangi isimle görüneceği belirleyen bir kategori ismi giriniz.

YAZI KISA İSMİ; kategori isimlerinin web uyumlu halleridir. Türkçe karakter kullanmadan küçük harfle, sayısal ve noktalama işaretlerinden oluşur. Buraya yine kategori ismini Türkçe karakter kullanmadan giriniz.

WORDPRESS ALT KATEGORİ OLUŞTURMA

EBEVEYN; Burada tercihe bağlı olarak üst kategorileri oluşturur. Nasıl yapılır kategorisi altında Nasıl yapılır Video, Nasıl Yapılır Resim için video ve resimli anlatım gibi alt kategorileri belirleyebilirsiniz.

TANIM; Oluşturduğunuz kategoriyle alakalı açıklayıcı bilgiler girebilirsiniz.

WordPress de kategorileri yazılar kısmından topluca veya tek tek ve belirleyerek içeriklerin kategorilerini değiştirebilirsiniz. Oluşturulan kategorileri sonradan düzenleyebilirsiniz.

Bu yazımızda wordpress kategori sayfası oluşturma konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın