İpUçları

WİNDOWS 11 NUMLOCK TUŞU SÜREKLİ AÇIK GELSİN

WİNDOWS 11 NUMLOCK TUŞU SÜREKLİ AÇIK GELSİN

Bilgisayarı her açılışında NumLock tuşunu tekrar tekrar açmak can sıkıcı olabilir. Her defasında NumLock tuşunu aktif etmek yerine yapacağınız ayarlarla sürekli aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlemi açılışta Bios ayarları üzerinden yapabileceğiniz gibi kayıt defteri girdisi üzerinden yapılacak küçük bir değişiklik ile de yapabilirsiniz.

NUMLOCK TUŞUNU BİOS’DAN AKTİF ETMEK

Yukarıda adımlarla BİOS ayarlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem yeni başlayan kullanıcılar için biraz karmaşık gelebilir.

Bu nedenle kayıt defteri girdisi ( Regedit ) üzerinden NumLock tuşu sürekli nasıl aktif edilir bunu resimli anlatacağız.

  • Windows Tuşu ve R harfine birlikte basıyoruz.
  • Bu tuşlara birlikte basında “Çalıştır” Penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “Regedit” komutunu yazın ve Enter tuşuna basınız.
  • Kayıt Defteri Düzenleyici Paneli açılacaktır.
  • Burada takip edeceğiniz adımlar
  • HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard adımlarını takip ediniz.
  • Bu kısımda “InitialKeyboardIndicators” klasörünü buluyoruz. Bu klasöre fare imlecini çift açtığımızda değeri 2 olarak yapınız.

Yukarıda örnek tabloda olduğu gibi sıraları takip ederek NumLock tuşunu aktif edebilirsiniz. Windows 10 numlock açma veya Windows 11 numlock tuşu açmak işlevini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konumuzda Numlock tuşu sürekli nasıl açık kalır, açılışta Numlock tuşu aktif gelsin konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL