Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Disk yazma önbelleği kapatma ve açmak

302 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda disk yazma önbelleği nasıl kapatılır konusunda merak eden kullanıcılarımıza bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuz olan disk yazma önbelleğini kapatma işlemine başlamadan önce disk yazma önbelleği nedir, ne işe yarar konusunda bilgi vereceğiz ardından ise disk yazma önbelleğini kapatmak için nereden ve nasıl kapatılacağına dair bilgimizi vereceğiz.

DİSK YAZMA ÖNBELLEĞİ NEDİR

Disk yazma önbelleği, Windows işletim sisteminde yazma komutlarını önbelleğe almak için RAM belleği kullanarak daha sonrasında sabit disk gibi kalıcı depolama birimine aktarmaktadır. Bu HDD diskler için hızlandırmak için kullanılan bir özelliktir.

Fakat SSD diskler için optimize işlemlerinde bu özelliğin kapatılması gerektiği çünkü bu özelliğe ihtiyaç duyulmadığı aynı zamanda “gecikmeli yazma başarısız” ya da “Windows yazma gecikmesi başarısız” gibi uyarı mesajlarının alınmasına da sebep olabilirsiniz.

Bu disk yazma özelliğini veri kaybı olmaması içinde disk yazma önbelleğini kapatmak için bir ihtiyaç duyulabilmektedir. Şimdi bizde bu konumuzda disk yazma önbelleği nasıl kapatılır Windows 10 işletim sistemli bilgisayar da göstereceğiz.

 

DİSK YAZMA ÖNBELLEĞİ NASIL KAPATILIR

Disk yazma önbelleğini kapatmak için aşağıda vereceğimiz adımları kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz.

# Bilgisayarım simgesi üzerine gelin ve farenizin sağ tuşunu kullanarak “Yönet” yazan kısma giriniz.

# Daha sonrasında “Aygıt Yöneticisi” üzerine geliniz ve aşağıda örnek resimdeki gibi adımlara giriniz.

# Aygıt Yöneticisi > Disk Sürücüleri üzerinden kullandığınız disk sürücüsü üzerinden Özellikler bölümüne giriyoruz.

# Kullandığınız diski bulun ve farenin sağ tuşu ile Özellikler > İlkeler kısmına giriniz. Aygıta yazma önbelleğini etkinleştir kutusu önünde tik işaretini kaldırın. Eğer etkinleştirmek istiyorsanız o zaman onat kutusuna tik işareti koyunuz. Sonrasında Tamam butonu ile onaylayarak çıkınız.

Böylece disk yazma önbelleğini kapatmak veya açmak için kullanabilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay ve basittir.

BİLGİSAYARCIYA SOR SOR

Bu konumuzda Windows 10 disk yazma önbelleğini kapatma ve Win 10 disk yazma önbelleğini açmak konusunda bilgi vermeye çalıştık.

VİDEO ANLATIM;

Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer tüm konularda sorular için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın