Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Nasıl Kullanılır?

7.657 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, Bu konumuzda Windows 10 birden fazla masaüstü kullanımı hakkında nasıl kullanılır? birden fazla masaüstü nasıl açılır? Bu konularda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Eğer işletim sistemini güncelleyerek yeni gözde Windows 10 işletim sistemini kullanmaya karar verdiyseniz, bunun nimetlerinden de yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu özelliklerden en önemli biri de sanal masaüstü veya diğer adıyla çoklu masaüstü özelliğidir.

Windows 10 çoklu masaüstü özelliği

Eğer birden farklı bağımsız projelerde çalışıyor iseniz ayrı ayrı masaüstü’nü kullanarak işlerinizin bir birine karışmasına engellemiş, karıştırmamış olmak adına size yardımcı olacaktır. Bununla birlikte başkalarının görmesini istemediğiniz bir oyun, proje, yazı, makale gibi web de araştırma yaparken patronunuz görmesini istemediğiniz web oyunları oynarken bilgisayar başından ayrılacağınız zaman diğer masaüstü’ne geçerek saklayabilirsiniz.

Windows 10 sanal masaüstü ile birden fazla yeni masaüstü aşarak istediğiniz bir masaüstü’nde çalışabilirsiniz. Bu konumuzda sizlere Windows 10 çoklu masaüstü nasıl kullanılır? Bunu sizlere açmaya çalışacağız.

Çoklu, birden fazla masaüstü açmak için kısayol komutu ve bunu farklı yollarla Win 10 çoklu masaüstü açma konusunda sizlere hem resimli hemde video olarak anlatmaya çalışacağız.

Windows 10 birden fazla masaüstü nasıl açılır?

Windows 10 “Görev Çubuğu” resimde olduğu gibi 1 nolu resimde “Görev Görünümü” butona basıyoruz. Ardından 2 numaralı resimde + yeni masaüstü yazan yere bastığımızda kullandığımız masaüstünün dışında yeni masaüstü açılacaktır.

Yeni bir masaüstü açmak için kısayol tuşu Ctrl+Win+D tuşlarına birlikte bastığınız da çoklu masaüstü için yeni Windows 10 masaüstü ekleyeceksiniz.

Windows “görev görünümü” butonu bastığınız da yeni çoklu masasütü görebilirsiniz. Buradan diğer yeni açtığınız sanal masaüstüne geçebilirsiniz. Sanal masaüstü geçişlerinde buradan geçebileceğiniz gibi Ctrl+Win+Sağ veya Sol yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

Windows 10 birden fazla masaüstü açtığınız da her birinde yeni bir program çalıştırarak bu sanal çoklu masaüstü geçerek nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Windows 10 sanal masaüstü açma işlemini gerçekleştirdik açtığımız bu sanal çoklu masaüstü nasıl kapatacağız. Bunun için aslında bu işlemde oldukça kolay olmasıdır.

Açtığınız çoklu masaüstünü kapatmak için ve ana masaüstünü kullanmak için tekrar “görev görünümü” kısmından sanal masaüstünü görebilir ve silmek istediğiniz masaüstü üzerine gelerek kırmızı kapatma tuşuna basarak kaldırabilirsiniz.  Sanal masaüstü kaldırmak için Ctrl+Win+F4 tuşuna basarak kısayol’dan kapatabilirsiniz.

Youtube video 

Dailymontion video 

 

Buraya kadar sizlere birden fazla çoklu Windows 10 masaüstü açma bu açılan masaüstü tekrar nasıl kapatılır? Bununla alakalı sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Resimli ve video anlatımla Windows 10 sanal masaüstü oluşturma konusunda sorular için yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımıza tüm sorunlarınızın için soruları gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Nasıl Kullanılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın