Sponsorlu Bağlantılar

Video akış uygulaması Periscope nedir?

484 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar , bu konumuzda Twitter kullanıcımız tarafından gönderilmiş bir konu üzerinden gelen bir soru içerisinde bulunan Periscope Nedir ? bunun hakkında bilgi vereceğim. Benim’de yakın zamanda tanıdığım bu uygulama ilk önce  İOS kullanıcıları için gelmiştir yeni güncellemeler ile Android işletim sistemi içinde kullanıma başlanmıştır.

Periscope Nedir?

Bu uygulama Twitter üzerinden gerçekleştirilen canlı ( Live ) video akış uygulamasıdır. Yani Canlı yayın yapabileceğiniz bu uygulamadır. Bu uygulamayı Apple Store üzerinden indirip uygulamayı Twitter üzerinden açarak kullanabiliyorsunuz.

Persicope,canlı yayın izlemene ve oluşturmaya olanak tanıyarak dünyayı keşfetmeni sağlar, yayıncının canlı olması demek izleyicilerle video,ses ve konum (isteğe bağlı) paylaşıyor olması anlamına gelir. İzleyiciler mesajlar ve kalpler özelliği kullanarak yayıncı ile gerçek zamanlı olarak etkileşim kurabilir. Bildirimleri alabilmek için kişileri takip et veya Twitter’a gönderilen bağlantıları izlemen yeterlidir.

Periscope Nasıl Kullanılır?

Android İşletim sistemi için : “https://play.google.com/store/apps/details?id=tv.periscope.android&hl=tr” adresinden cihazınıza yükleyebilirsiniz.

IOS için : “https://itunes.apple.com/tr/app/periscope/id972909677?l=tr&mt=8”  adresinden bu uygulamayı Cihazlarınıza yüklüyoruz.

Bu uygulama ana menüsünde “Sing in with Twitter” “Twitter ile Giriş Yap”  yazan yere dokunarak Twitter hesabına ile bağlanarak giriş yapıyoruz.

periscope nasıl kullanılır

Daha sonra Twitter kullanım isminiz ile hesap oluşturuyorsunuz. Arkadaş listesini seçili geliyor ve bu seçili listeyi kaldırıp tek tek kişileri takip için ekleye bilirsiniz.

Periscope açtığınızda karşınıza dünya haritası üzerinde kırmızı yuvarlak simgeler içinde rakamları görmektesiniz örnek resim : 5 olduğu gibi bunlar “Harita” bölgelerde canlı yayın yapan kişilerin nereden kaç kişinin yayın yaptığını gösteriyor oradan bağlanmak için üzerine bir kere tıklamanız yeterlidir.

Yayın yapan kişileri ister bu şekilde görün isterseniz örnek resim : 6 olduğu gibi “Liste” Halinde görebilirsiniz.

örnek resim : 1   bu menüde ne yapılır ? takip ettiğiniz kişilerin canlı yayınlarını görebilir isterseniz buradan bağlanabilirsiniz.

örnek resim : 2 Dünya simgesi üzerine bastığınızda yukarıda resimdeki gördüğünüz menü açılacaktır burada dünya üzerinde canlı yayınları görebilir ve bağlana bilirsiniz.

örnek resim : 3 bu menüde canlı yayın başlat ile yayın yapabilirsiniz , kamera , mikrofon ve konum bilgilerin etkin olmasına dikkat ediniz.

periscope live

yukarıda örnek resimde video akışı başlatırken bazı ayarları yapabilirsiniz. Kilit menüsü ise sadece bir kişi “özel yayın” ile canlı bağlantı kurabilir veya herkese açabilirsiniz. kişi menüsünde sadece herkes ile sohbet edebilir veya takip ettiğiniz kişiler ile bağlantı kurabilirsiniz.  Twitter ikonu ile , canlı yayın bağlantınızı açıp veya kapabilirsiniz.

örnek resim : 4 burada twitter’da kişileri görebilir buradan periscope kullanıcısı ekleye bilirsiniz.

Akla gelen bazı sorulardan bazıları , canlı yayın bağlantılarında kalp işaretleri çıkıyor ? bunlar video beğenen kişilerin tepkisidir. ayrıca sohbet edebilir mesajlar yollayabilirsiniz yalınızca canlı yayın yapan text olarak yazamaz.

Periscope’de kullanıcı yayın şikayeti yapmak için ise yayın sırasında hemen alt kısımda “Report” yazan kısımdan şikayet edebilirsiniz.

Arkadaşınızın Canlı yayın yaptığını telefona bildirim gelmesi ile veya watch bölümü yani örnek resim 1 bölümünden kimin canlı yayın yaptığını görebilirsiniz.

Arama Tags  & Etiket ;

periscope nasıl yayın yapılır , periscope nasıl kullanılır , periscope kullanıcı şikayet , periscope yayın , periscope nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın