İpUçları

Twitter ve Diğer Sosyal Ağlarda Erişim Sorunu Yaşanıyor Neden?

Twitter ve Diğer Sosyal Ağlarda Erişim Sorunu Yaşanıyor Neden?

Yakın zamanda Twitter başta olmak üzere, Facebook, Instagram ve diğer sosyal ağlar başta olmak üzere internette erişim sıkıntıları, sorunları yaşanmaktaydı. Bu erişim sıkıntısının nedeni Taksim’de yaşanan patlama sebebiyle bant daraltma uygulaması nedeniyle oldu.

BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ) yapılan açıklamada basın etiğine aykırı görüntülerin ortaya çıkmasını engellemek adına böyle bir uygulama yapıldığı bildirildi.

Peki merak edilen bu bant daraltma nedir? Bizde sosyal ağlarda yaşanan problemin nedeni olan bant daraltma işleminden kısaca bahsedeceğiz.

BANT DARALTMA NEDİR?

Kısaca şöyle özetlemek gerekirse üç şeritli bir yolda trafik akışının hızlı olduğunu düşünün bu üç şeritli yolda yaşanan aksaklıklar nedeniyle tek şeritli olarak akış sağlandığında trafik akışının sıkıştığını yavaş ilerlediğini göreceksiniz.

İşte bant daraltma da bu şekilde düşünebilirsiniz. Bir web sitesine erişim yavaşlatmasıdır. İnternette bant genişliği ( bandwidth ) daraltılarak siteye girişin erişimi kısıtlanmakta kullanıcılar siteye giriş yapabilmekte ama işleyişin yavaş olduğu bir uygulamadır.

Kullanıcılar istediği özelliği açamayacak, akışları göremeyecek bir şekilde bağlanacaklardır. İnternet terimi olan bant daraltma bu şekilde uygulanmaktadır.

İnternet sitelerine erişimin kısıtlanması olarak özetleyebiliriz. Bu konumuzda internet bant daraltması nedir sosyal ağlara girişlerde neden bu tür hatalar, sorunlar yaşanmaktadır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL