Sponsorlu Bağlantılar

Son bios zamanı nedir nasıl ölçülür

216 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda son bios zamanı nedir, neyi ifade etmektedir, ne demek konusunda yeni başlayan kullanıcılar için bilgiler vermeye çalışacağız.

Konumuza başlamadan önce BİOS nedir bununla ilgili olarak yeni kullanıcılar için bilgi verelim ardından son bios zamanı ne demek bununla ilgili olarak bilgi verdikten sonra son bios zamanına nereden bakılır bununla ilgili bilgi vereceğiz.

BİOS NEDİR?

Anakart üzerinde EPROM adı verilen bir yonga üzerinde ROM BELLEK yani Sadece okunabilen bellek içinde bulunan salt okunur bir küçük yazılımdır.

BİOS GÖREVİ NEDİR? Bilgisayarın güç düğmesine bastığınızda işlemciye tüm donanımları tanıması için bilgi göndermektedir. Donanımların temel görevleri hakkında iletişim protokolü tanıtmaktadır.

Bilgisayarda işletim sisteminde bu donanımların birbirleri ile olan ilişkilerini düzenlemektedir. Kısaca bilgisayarda donanımların ( hdd, optik sürücü ve diğer donanımların ) düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Buradan yola çıkarak son bios zamanı ne işe yarar kafamızda biraz daha canlanmaya başlayacaktır. Şimdi asıl konumuz olan son bios zamanı nedir bununla ilgili olarak bilgimizi vermeye çalışacağız.

SON BİOS ZAMANI NEDİR

Son bios zamanı, bilgisayarı başlattığımızda BİOS’dan donanımları tanımlamak için işlemciye gönderilen süreye son bios zamanı denilmektedir.

İşletim sistemi başlamadan önce donanımları tanıma süresi ne kadar, kaç saniye bu sürede donanımlar tanıtılıyor bunu gösteren süreye verilmektedir.

Yukarıda bilgimizde son bios zamanı neye yarar bununla ilgili olarak önbilgi vermeye çalıştık. Şimdi bu zamana, süreye nereden ve nasıl bakılır?

SON BİOS ZAMANINI ÖĞRENME

Bu süre ne kadar uzun olursa bilgisayarın açılışı da o kadar geç olmaktadır. Bu süreyi kısa tutmak gerekebilir. Şimdi ilk önce son bios zamanını bulmak için “görev yöneticisi” üzerinden bu süreyi öğreneceğiz.

CTRL + SHİFT + ESC tuşlarına birlikte basarak “görev yöneticisi” paneli açıyoruz. Hızlı bir şekilde bu paneli açıyoruz.

Görev yönetici penceresini açıyoruz ve “Başlangıç” sekmesi üzerinde sarı renkli yazan son BIOS zamanı saniye şeklinde görebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Önemli olan bilgisayarın hızlı ve istikrarlı çalışması için bu sürenin kısa tutulması gerekmektedir. Bunun neler yapabiliriz.

SON BİOS ZAMANI NASIL KISALIR

UEFI bios kullanıcıları için son bios zaman süresini düşürebilirsiniz. Aşağıda adımları yapmanız yeterli olacaktır.

  • Ekran Logo kapatmak
  • Kullanılmayan aygıtları devre dışı bırakınız.
  • Birincil önyükleme kullanarak

Yukarıda adımlarla son bios zaman süresini düşürebilirsiniz. Bu yazımızda son bios zamanı nedir, ne işe yarar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın