Sponsorlu Bağlantılar

server load nedir

353 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu makalemizde website sahiplerini ilgilendiren konumuz olan server load nedir, ne demek bununla ilgili sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

SERVER LOAD NE DEMEK

Türkçe kelime karşılığı olarak çevrildiğinde “sunucu yükü” kelimesine karşılık gelmektedir. Eğer sizde bir sitenizde hosting firmasından bir sunucu kiraladıysanız veya bir sunucunuz hali hazırda varsa server load bir veri yoğunluğu oluşmuşsa buna sunucu yükü denilmektedir.

Bu veri yükü ne kadar fazla olursa sunucu yoğunluğu o kadar fazla olacağı için yavaşlamaya, cevap vermemeye başlayacaktır. Peki veri yükü nelerden oluşur buna da kısaca değinecek olursak sunucu istemcileri, yazılımlar, script ve veri transferleri, ziyaretçilerin veri sorgulamaları bunlar hep birer server load örneklemesidir.

Sanal ve Fiziksel sunucuların birer işlem hacmi olduğu için bu işlem hacmi aşılıyorsa sunucular yavaş yavaş cevap vermemeye başlayacaktır. İşlemciler sanallarda 1 çekirdekten fiziksel işlemciler 4 işlemcilerden başlamaktadır.

Buna şöyle bir örnekleme yaparak biraz daha açıklık getirecek olursak 1 çekirdekli bir işlemci kullanıyorsanız 1 çekirdeği açtığınızda bu işlemci yükü olmaya başlamaktadır. Bunun için 4 çekirdekli işlemci kullanıyorsanız en ideal 8 kadar normaldir. Eğer 10 ve üstü server load değeri fazlaysa sistem yavaşlayacaktır.

Bunun için panelden server load kırmızı olmadığından emin olmak için sunucu panelinizi kontrol ediniz. SSH den top komutu ile server load durumunu kontrol edebilirsiniz. Sizde kendi siteniz’le alalı olarak değerleri ve deneyimlerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın