Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Disk’de NCQ Özelliği Nedir?

970 views
Sponsorlu Bağlantılar

NCQ Teknolojisi Harddisklerde bulunan disk okuma sistemi diyebiliriz. Bilgisayar donanımı ile aşina olan veya yeni bir sabit disk satın alacakların araştırmalarında disk özelliklerinde mutlaka NCQ yazısını görmüşünüzdür.

SEAGATE 4TB 3.5″ 5900RPM 64MB NCQ SATA3.0 HDD ST

Bu konumuzda NCQ Nedir? bununla ilgili açıklama yaparak bu teknoloji hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

NCQ Nedir

NCQ Özelliği Nedir ?

Native Command Queuing ,Türkçe karşılığı olarak “Dahili Komut Sıralaması” anlamına gelmektedir. Bu teknoloji 2003 yılında çıkmıştır. Harddisk okuma kafası aldığı komuta göre en yakın veriden okumaya başlayarak en uzak veriye doğru okumaya başlamasına NCQ denilmektedir. Böylece verileri daha hızlı olarak toplayacak ve okuma hızı sağlayacaktır. Bunu biraz daha yalın bir basit şekilde açıklamak gerekirse ;

“Bir Asansöre üç kişinin bindiğini farz edelim , ilk binen kişi 4 kat çıkmak istiyor , ikinci binen kişi 2 kat ve üçüncü binen kişi ise 6 kata çıkacak asansöre binen kişiler bindiği zaman düğme basıyorlar asansör binen kişilerin bastığı kat sıralamasına göre değil’de 2 kat , 4 kat ve 6 kat sıralamasına göre çıkacaktır ilk binen 4 kata çık sonra 2 kata in ve sonra 6 kata çık gibi olmuş olsaydı o zaman zaman kaybı olacaktı işte bu ncq sistemi 2003 yılından sonra kullanılmaya başlanınca Harddisk okuma hızları da artmaya başladı. 

Günümüzde harddisk teknoloji olarak NCQ olarak harddisklerde kullanılmaktadır.

Arama Tags & Etiket ;

NCQ Nedir , NCQ özelliği nedir , NCQ teknoloji nedir , sata NCQ nedir , NCQ ne işe yarar , NCQ disk sistemi , NCQ sistemi ne işe yarar , NCQ ne işe yarar , NCQ , With NCQ , Without NCQ , ncq harddisk nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın