Sponsorlu Bağlantılar

Regedit.exe Nedir-Registry Kayıtlarına nasıl ulaşılır?

1.260 views
Sponsorlu Bağlantılar

Regedit.exe bir çalıştır komutu olup Registry kayıtlarına ulaşmak için komut dosyasıdır. Registry Kayıtları Bilgisayarın Kaburga kemiğidir  Sorgular burdan başlar.Bilgisayara yüklenen programlar  registry kayıtlarına dosyalarını atarlar.

Regedit.exe komutu kullanımı ve Registry Kayıtlarına ulaşılması ;

Win Tuşu + R Tuş kombinasyonua birlikte basıyoruz > Çalıştır Penceresini açıyoruz.

Bu komutu yazdıkdan sonra Enter basıyoruz ve Registry Kayıt Defterini gösteriyoruz.

Bu , ( Kayıt Defteri Düzenleyicisi ) Sayesinde bilgisayarımıza bir çok ayar yapabiliriz.

Örnek  ;

Windows açılışında uyarı yazısı eklemek

Bu ilginç ipucu ile bilgisayarınızı ilk başlattığınız zaman daha oturum açmadan bir uyarı banneri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için önce regedit’i başlatıp HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\WinLogon anahtarı altına gelin. Şimdi burada LegalNoticeCaption adı altında yeni bir dize yaratmanız gerekecek. Bu dizeye vereceğiniz diğer menü çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra başka bir dize daha yaratıp adını da LegalNoticeText olarak belirleyin ve ekrandaki diyalog kutusunda ne görüntülenmesini istiyorsanız yazın. Artık bilgisayarınızda kim oturum açmak isterse istesin hazırladığınız bu banner ekrana gelecektir. Bu özelliği kullanarak bilgisayarınızı izinsiz kullanmak isteyen kişilere karşı yasal uyarılar hazırlayabilirsiniz.

Registry  ( Kayıt Defterini Nasıl Yedekleri )

Registry üzerinde bir değişiklik yapmadan önce , Önceki ayarları bir yedek almak istersiniz bunun için ;

Bunun için Kayıt üzerine gelerek dışa ver diyerek masa üstüne kayıt edersiniz yapılan ayarlarda bir düzensizlik olursa bu dışa verdiğiniz registry kayıtı üzerine çift basarak geri almış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın