Sponsorlu Bağlantılar

Raid ( Redundant Array of Independent Disks) Nedir

712 views
Sponsorlu Bağlantılar

Raid Kelime anlamıyla ” Bağımsız disklerin artıklı dizisi ” anlamı içermektedir. Aynı verileri farklı disklerde saklamaya teknolojine Raid denir. Artıklı kelime anlamıyla ise veri güvenliği anlamına gelmektedir.

Raid işlemi disk bozulması, hatalı kodlamalar,büyük disk boyutlarını elde etmek için sunucularda kullanılırlar.

Bu Teknoloji Sata,pata,ve Scsı diskler için kullanılır.

Raid Çeşitleri Nelerdir ;

Raid 0 : Bu raid yapısında hata toleransı yoktur performansı artırıcı özelliğe sahip Raid türüdür. Herhangi Bir diskin bozulmasından dolayı tüm diskler kullanılamaz. Bunlarda Hata düzeltme etkisi yoktur. Bunlarda disk kapasitesi iki diskin kapasitesine eşittir örnekleme verirsek 500 gb iki adet disk 1000 gb yani 1 Tb oluşturur.

Raid  1 : Bu yapılarda performans önceliği yerine veri güvenliği önde gelir. Disklerde veriler birbirlerini aynısıdır yani Mirror ( Aynalama ) kullanılır. Bunlarda toplam disk boyutları en küçük kapasitesi kadardır örnek : 360 gb + 500 gb Diskler için en küçüklüğü boyutu olan 360 *2 = 720 Gb olarak kullanılır.Disklerden biri arıza yaparsa diğeriyle devam edilir. Raid 1 yapmak için iki disk yapmak gerekir.

Raid 2 : Bu raid yapısında her iki disk yazılmış veri bloklarına karşılık birden fazla hata bulma & düzeltme sürücüleri kullanılır. Disk performansı ve veri güvenliği orta hallidir. kullanım yeri azdır.

Raid 3 : Veriler byte büyüklüğünde farklı disklere yazılır. Sıralı yazma ve okuma performansı oldukça yüksektir. okuma hızı yüksek fakat yazma hızı oldukça düşüktür. yüksek tek parça dosyalar ( Video ) uygulamaları için oldukça iyidir. En az üç disk gerekir.

Raid 4 : bu raid yapısı Raid 3 göre boyutları biraz daha artırılmıştır. bu yapı oldukça sıkça karşılaşılan bir yapıdır. bunun için en az üç diske gerek vardır.

Raid 5 : Bu yapı en çok kullanılan popüler bir Raid yapıdır. Veriler farklı disklere bloklar halinde yazılır. Veritabanı ve Sunucularda sıkça görünür. bunun için en az 3 disk gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın