İpUçları

Oyunda Delay Ne Demek

Oyunda Delay Ne Demek

Sizde bilgisayar da, mobil cihazlarda oyun oynamayı seviyorsanız bazı kelimelerin anlamını bilmeniz gerekebilir.

Oyun severlerin en nefret ettiği şey oyunlardaki gecikmelerdir. Sizde çevrim için oyunlar oynuyorsanız ve oyunlarda gecikmeler oluyorsa bu gecikmelere “Delay” adı verilmektedir.

İngilizce kökenli sözcük olan DELAY, Türkçe karşılığı “Gecikme” anlamına gelmektedir. Çevrim içi oyunlarda Mouse, klavye tuşları ile yaptığınız hareketlerde gecikmeler olabilir bu gecikmeler neticesinde oyunlarda elenebilir veya diğer oyuncuların gerisine düşebilirsiniz.

Çevrim için oyunlarda yaşanan gecikmelere “DELAY” olarak isimlendirilir. Bunun dışında canlı yayınları izlerken gecikmeler olabilir ses ve görüntülerde gecikmeler de olmaktadır.

Online konferans yayınlarında sesler, görüntüler gecikmeli gelebilmektedir. Bunlar size saniyeler sonrasında gelebilmektedir. Ölçüm milisaniye ( ms ) olarak ölçeklendirilir.

Gecikmeler geç olduğunda MS ölçüsü fazlalaşacaktır. 40 ~ 60 MS normal bir ölçüdür fakat bu ölçü artıkça kalite düşecektir. Gecikme sizin tarafınızda olup olmadığını kontrol etmek için;

  • Bilgisayar ile Adsl Modem arasındaki Ethernet Kablosunu kontrol edelim.
  • Wi-Fi bağlantısınız da sinyal gücünü kontrol ediniz. Eğer sinyal zayıf ise bağlantılardan dolayı aksaklıklar yaşanabilir.
  • ADSL Modem, HUB, Switch gibi aralarda internet bağlantısını destekleyen donanımları kontrol ediniz.
  • Bağlı türünüzü kontrol ediniz VPN, Proxy gibi yazılımlar kullanıyorsanız normal bağlantı türünü deneyiniz.

Gecikmelerden dolayı yaşanacak sorunlar için yukarıda çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Bunlar dışında oyun sunucularda aşırı yoğunluklar nedeniyle oyunlarda gecikmelerde oluşabilmektedir. Bunu da dikkate almakta yarar vardır.

Bu konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden biz<imle paylaşabilirsiniz. KOD:2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL