Sponsorlu Bağlantılar

net stop spooler & net start spooler komutu

1.345 views
Sponsorlu Bağlantılar

merhabalar bu konumuzda stop spooler komutu nedir, ne işe yarar gibi sizlere faydalı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Spooler kelime anlamı olarak “biriktirici” kelimesine gelmektedir. Biriktirici yazıcıya gönderdiğiniz her belge,  doküman için işleyiş sırasına göre yazıya göndermesidir. Eğer siz tarayıcıya çıktı alamıyorsanız “biriktirici” de yazmayı bekleyen belgeleri sıraya koyarak sorunun giderilmesi sonra bu dosyalar yazdırılacak’dır.

 eğer yazıcıda bir sorun yaşanıyorsa ve yazıcıda seçili yazıcı & printer yok uyarısı veriyorsa print spooler hizmetleri durmuş demektir, işte yazıcı hizmetleri aktif etmek veya pasif etmek için bu komutları kullanmak gerekecektir. Yazdırma Biriktiricisi hizmeti durdurma komutu olarak bu komutları ele alacağız.

net stop spooler komutu ;

Bilgisayar’da yazdırma sorunu veya varsayılan yazıcı sorunları ile ilgi konularda sıkıntı yaşıyorsanız bu komutları kullanmakta fayda vardır, net stop spooler komutu nasıl kullanılır? hemen bunun açıklamasına başlayalım.

win+r tuşları yardımı ve çalıştır penceresini açalım, bu çalıştır penceresine cmd komutu yazarak dos komut ekranı açmasını sağlayalım, dos komutuna “net stop spooler” komutunu yazdığımızda bir saniyelik sürede “Yazdırma Biriktiricisi hizmeti durduruluyor” yazısı gelecektir daha sonra “Yazdırma Biriktiricisi hizmeti başarıyla durduruldu” ile bu hizmet durulmuş olacaktır. eğer bu işlemi yapamıyorsanız cmd dosyasını yönetici olarak çalıştır şeklinde açacaksınız.

Bilgisayar > Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler adımları ayrıca takip ederek bu hizmetleri durdurabilir veya çalıştırabilirsiniz. 

net start spooler komutu ;

net stop spooler komutu ile durdurulan hizmeti “net start spooler” komutunu ile tekrar aktif hale getirebilirsiniz. yazıcı hataları, yazıcı sorunları yaşanıyor yazıcıyı varsayılan şeklinde ayarlama sorunu çekiyorsanız veya yazıcıda hafıza kalan belgeleri iptal etmek istiyorsanız bu hizmetleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar’da yazıcı kullanmak istemiyorsanız veya yazıcı yasaklaması yapmak isterseniz bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın