İpUçları

Monitör Ekran Yenileme Hızını { Hz değeri } Bulma

Monitör Ekran Yenileme Hızını { Hz değeri } Bulma

Merhabalar, bu yazımızda monitör ekran yenileme hızı nasıl öğrenilir, nasıl bulunur konusunda bilgi vermeye çalışacağız. İlk önce konumuza başlamadan önce ekran yenile hızı nedir bununla ilgili bilgi vereceğiz ardından ekran yenile hızını öğrenme konusunda nasıl bulunur hakkında bilgi vereceğiz.

EKRAN YENİLEME HIZI NEDİR?

Monitör ekran yenileme hızı, monitörün ekranındaki görüntülerin kaç kez saniyede yenilendiğini gösteren bir ölçüdür. Yani bir monitörün ekran yenileme hızı 60Hz ise, bu demektir ki monitör ekranı, saniyede 60 kez yenilenebilmektedir.

 Ekran yenileme hızı, özellikle oyun ve video gibi hareketli görüntülerin görüntülenmesinde önemli bir faktördür. Daha yüksek bir ekran yenileme hızı, daha akıcı ve net bir görüntü sağlayabilir.

 Ancak, ekran yenileme hızı yüksek olan monitörler genellikle daha pahalıdır ve ayrıca bilgisayarın donanımının da yüksek performanslı olması gerekebilir.

Ekran yenileme hızı nedir hakkında bilgiye sahip olduktan sonra bilgisayarımızda kullandığımız ekranın Hz değeri bulmak için aşağıda adımları kullanarak öğrenebilirsiniz.

EKRAN YENİLE HIZINI ÖĞRENME

Ekran yenileme değerini öğrenmek aslında oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken adım Ayarlar > Ekran > Gelişmiş Ekran Ayarı kısmına girerek buradan ekranın HZ değerini bulabilirsiniz.

EKRAN YENİLEME HIZI

Yenileme hızı yazan kısımda sizin bilgisayar monitörü hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Ekran yenileme şekli bura yazmaktadır.

Ya da CMD.EXE komutu üzerinden bunu öğrenmenin de bir yolu vardır. Bunun için arama kısmına komut istemci yazarak WIN + R tuşlarına basarak çalıştır penceresine cmd.exe yazıp komut istemci satırını açabilirsiniz.

Bu satıra tırnak işaretleri olmadan “wmic PATH Win32_videocontroller get currentrefreshrate” komutunu yazarak öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde bilgisayar ekran yenileme hızını öğrenmek kolaydır. Bu konumuzda bilgisayar ekran yenileme hızı nedir, nasıl öğrenilir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL