Excel

Microsoft Excel’de iki tarih arasında farkı hesaplama formülü

Microsoft Excel’de iki tarih arasında farkı hesaplama formülü

Merhabalar, bu yazımızda Microsoft Excel de iki tarih arasında gün, ay, yıl farkı nasıl hesaplanır bu yazımızda bulabileceksiniz. Elektronik hesaplama programı olan Excel de formüller kullanılarak yüzlerce hesaplamayı yapabilirsiniz.

Formülleri kullanarak iki tarih arasında farklı hesaplamak da mümkündür. Bizde bu yazımızda Excel’de iki tarih arasında fark nasıl bulunur konusunda bilgi vereceğiz.

EXCEL İKİ TARİH ARASINDA FARKI BULMAK

Microsoft Excel de iki tarih arasında farkı yıl, ay ve gün olarak bulmak için kullanılacak formülümüz ETARİHLİ formülüdür. İngilizce Excel kullananlar için DATEDIF formülüdür.

Excel de iki tarih arasını hesaplama formülü

Yukarıda örnek resimde olduğu bir başlangıç ve birde bitiş yılı var. İlk önce bu tarih arasındaki yılı, ay ve günü hesaplamak için şu adımları takip edelim.

Yıl=”y” İngilizce olarak years baş harfi

Ay=”m” İngilizce olarak month baş harfi

Gün=”d” İngilizce olarak day baş harfi

Yıl için =etarihli(başlangıç_yılı;bitiş_yılı;”y”)   

Ay için =etarihli(başlangıç_yılı;bitiş_Yılı;”m”)

Gün için =etarihli(başkaçgıç_yılı;bitiş_yılı;”d”)

Kullanılacak formüller bu şekildedir. Burada dikkat edilecek kısım başlangıç yılı ve bitiş yılı seçtiğinizde F4 ile sabitlemeyi unutmayın.

Böylece bu iki tarih arasında aylar, günler ve yılları size hesaplayacaktır. Daha iyi anlamanız için birde bunu video anlatım ile nasıl yapılacağından bahsedelim.

VİDEO ANLATIM;

Bu konumuzda Excel’de iki tarih arasını hesaplama, iki tarih arasında kaç yıl var, iki tarih arasında ne kadar ay var, iki tarih arasında geçen gün sayısını hesaplama konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinde bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL