Sponsorlu Bağlantılar

LİNUX TABANLI SİSTEMDE DOSYA BOYUTUNU ÖĞRENME KOMUTU NEDİR

103 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Linux komutlarından STAT komutu nedir, ne işe yarar konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor veya internet üzerinde barındırdığınız bir web siteye sahip ve bu sitenin sunucusu Linux tabanlı ile bazı komutlara hâkim olmanız gerekmektedir. Linux işletim sisteminde Stat komutu bir dosya veya dosya sistemi hakkında ayrıntılı bilgi vermek için kullanılan bir komuttur.

Buna bir örnek verecek olursak WHM üzerinden yedekleme aldığımız bir internet sitesinin Backup dosyasının boyutunu öğrenmek, kaç MB, Kaç GB yer kapladığını öğrenmek için bu komutu kullanabilirsiniz.

GNU Çekirdek yardımcı programları, UNIX ve GNU / LİNUX sistemlerinde önceden yüklenerek gelen bir araçtır.

LİNUX STAT KOMUTU KULLANIMI

Linux işletim sisteminde kullanılan STAT komutu kullanımı oldukça basittir. İşletim sisteminde bulunan bir dosya boyutunu öğrenmek istediğinizde stat dosyaadi olarak yazmanız yeterlidir.

Buna bir örnek verecek olursak ademocut.pdf dosyasının ne kadar boyutlu olduğunu öğrenmek isterseniz stat ademocut.pdf komutunu yazmanız yeterlidir.

Bir başka örnek ise stat –f ademocut.pdf olarak kullanılan bir komutta boyut, toplam ve kullanılabilir belleği gösterecektir.

Kısaca konumuzu özetlersek Linux tabanlı bir işletim sisteminde dosya boyutunu öğrenmek istediğimizde kullanılacak komut olarak tercih edilmektedir.

Bu yazımızda Linux da dosya boyutu ne kadar, nasıl öğrenilir, nasıl bulunur soruna cevap vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın