Sponsorlu Bağlantılar

Klavye Tuşları nasıl Kilitlenir?

31.288 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kullandığınız dizüstü veya masaüstü bilgisayarda klavye tuşları nasıl kilitlenir? hiç bir işlem yapmadan çalışmamasını nasıl sağlarım gibi sizlerden sorular gelmektedir. Bilgisayar klavyesi kilitleme yollarını sizlere farklı yollar ile anlatmaya çalışacağız. Klavye kilitleme işlevini programsız veya programlı bir yöntem ile kilitleme imkanı mutlaka vardır.

Klavye Kilitleme ;

Bilgisayarda önemli bir işlem yaparken bilgisayarın başından ayrıldığınız bu esnada başına bir iş gelmemesi için klavyeyi kilitleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Klavye Kilitleme işlemi aslında oldukça basittir. Klavyede bulunan sağ taraftaki Shift Tuşuna 10 saniye basılı tutmanız halinde karşınıza bir pencere açılacaktır.

 

10 saniye basılı tutmanız halinde Filtre Tuşları özelliği devreye girecektir. bu pencerede evet butonu ile klavyeyi kilitleyebilirsiniz. Ayrıca tekrar klavyeyi aktif etmek , shift tuşuna 10 saniye basılı tutmanız halinde tekrar klavye devreye girecektir. Klavye devre dışı bırakma konusunda ayrıca üçüncü parti yazılımlara’da mevcuttur. 

klavye kilitleme programı ;

klavye kilitleme programı için KeyFreeze programı sayesinde hem klavye, hemde fareyi kilitleme işlevini yerine getirebilirsiniz. Bilgisayar’da film ve video izlerken arkada başka bir program ve işlemin açılmasını böylece önlemiş olursunuz. Programı devre dışı program için ctrl+alt+del tuşlarına bastıktan sonra esc tuşuna basmanız halinde program devre dışı kalacaktır.

Klavye Devre Dışı Bırakma ;

klavye kilitleme veya devre dışı bırakmak için genelde dizüstü laptop pc de FN tuşu kullanılmaktadır. Bu fn tuşu klavye’de mavi renkli kısayol tuşlarını aktif etmek kullanmak için birlikte basılarak kullanılmaktadır. Bu tuşlar üretici firmaya göre değişiklik sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Klavye Tuşları nasıl Kilitlenir? (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Peki dostum leptop tuşu basılı kalıyor ek klavye kullanıyorum aygıt yöneticisinden durduruyorum ama yeniden başlatılıyor sonra açılıyor tekrar

    • bunu yazarken ne acılar çektim benim de sch harfim basılı kalıyor sp8ace ya da baska bir sey yapınca duzeliyor deliricem hicbir cözüm bulamıyorum klavyenin ici de temiz anlayamadım gitti

  2. ya ben bir tuşa bastım klavyedeki kilit tuşu yandı windows tuşu kilitlendi sanırım o 4. ışığı nasıl kapatcma

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın