İpUçları Network

İnternet Bağlantısının Baş Belası Jitter nedir

İnternet Bağlantısının Baş Belası Jitter nedir

Merhabalar, bu konumuzda Jitter nedir, Jitter ne demek konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Jitter sinyal dalgalarında yaşanan bozulmalara Jitter denilmektedir.

Bu dalgalanmalar gecikmelere sebep vermektedir. Jitter değeri yüksek olduğunda bağlantılarda o kadar sorun olmaktadır. İnternet üzerinde izlediğiniz videolar, filmler ve Online oyunları oynayamazsınız.

JİTTER DEĞERİ KAÇ OLMALIDIR?

İyi bağlantılarda bu sorunu yaşamazsınız Jitter değeri 0 ( sıfır ) olduğunda mükemmel bir bağlantılar ile sorunsuzca internetini kullanabilirsiniz.

Fiber bağlantı olmayan bağlantılarda bu değeri bulamazsınız. ADSL internet için en fazla 5 ms, VDSL bağlantılar için en fazla 3 ms değer normal karşılanmaktadır. Bu değerler artıkça internette sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Jitter ölçümünü internet hız testi ile yapmanız mümkünüdür. Bu testi kablolu bağlantı ile yapmanız gerekmektedir. Kablosuz ağ bağlantısını keserek kabloluya bağlanarak yapınız.

JİTTER DEĞERİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Oyun, video, film izlerken sorun yaşıyor ve Jitter değerinizin yüksek olduğundan emin olduğunuzda bu değeri indirmek, düşürmek için vereceğimiz tavsiyeler ile düşürmeyi deneyiniz.

Kablosuz ağ kullanıyorsanız ve Online oyunlarda sorun yaşıyorsanız Ethernet bağlantılı kablolu bağlantı ile bağlanarak tekrar deneyin. Kablolu bağlantılarda veri kaybı az olduğu için tam anlamıyla randıman alırsınız.

Fiber bağlantıya geçerek daha yüksel hızlı bağlantılar ve daha az veri kayıplı bağlantı özelliği ile verim alabilirsiniz.

Ev ortamında çoklu ailelerde kimisi Film izlerken, kimi Online oyunlarda, Zoom üzerinden ders veya konferans görüşmesi yapanlar varsa bunları sırayla bant kullanımı azaltarak sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz tavsiyeler ile Jitter veri dalgalanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu konumuzda Jitter ne demek, Jitter nasıl düşürülür, Jitter nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL