Sponsorlu Bağlantılar

Harddisk seri no öğrenme

4.022 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarda depolama, veri saklama olarak kullanılan harddisk veya diğer adıyla sabit disk donanımların seri numarası bulma konusunda programsız, program kullanmadan nasıl öğrenilir? Konusunda siz takipçilere bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarın temel bileşenlerinde biri olan bilgisayarda işletim sisteminden tutunda, kullanılacak olan tüm programlar, sürücüler, dosya arşivleriniz, müzik, fotoğraf, videolarınızı saklamak için kullandığımız verileri kayıt etmek ve tekrar kullanabilmek için buradan çağırdığımız donanım olan harddisk seri numarası gün gelir bir gün lazım olur diye düşünüyorsanız bunu program kullanmadan dos komutu ile sorgulayabilir, öğrenebilirsiniz.

HARDDİSK SERİ NUMARASI NASIL ÖĞRENİLİR

Seri numarası yarın bir gün aynı donanımları satın almak, ürünlerin karışmaması için kullanılan ve tamamen bir birinden bağımsız numaralardır. Bizde bu konumuzda harddisk seri numarası nerede yazar sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

HARDDİSK SERİ NUMARASI ÖĞRENME

Bilgisayar öğrenmeni bazen bu konuda soruların çıktığını tarafıma söylemişken bizde bilgisayar kasasını açmadan bilgisayar özellikleri öğrenme konusu dışında seri numarası bulma konusunda komut satırına gireceğimiz komut sayesinde bulabiliriz.

Windows + R tuşlarına birlikte basınız ve “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazarak dos penceresini açıyoruz.

Tırnak işaretleri olmadan “wmic diskdrive get serialnumber” komutunu yazın ve enter tuşuna bastığınızda size sabit diskin seri numarası listeleyecektir.

Girdiğimiz komuttan sonra hemen ardımdan SerialNumber yazan kısımda hdd ait seri numarasını göreceksiniz.

Bununun dışında sabit disk seri numarası öğrenme için üçün parti yazılımlar kullanabilirsiniz. Harddisk seri numarası bulmak için “http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/HDD-ID-Utility.shtml “ adresi üzerinden programı indirerek kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda harddisk seri numarası nasıl bulur? Konusunda sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Bununla ilgili olarak yardımcı destekleyici yorumlarınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza yazabilirsiniz.

Diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan tarafımıza sorularınızı göndererek cevaplar almaya çalışabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Harddisk seri no öğrenme (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Hocam C: ve D: nin seriallerini görmem lazım bir program ile volumelerini değiştirdim eski haline getirmem lazım.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın