Sponsorlu Bağlantılar

google’den index silme nasıl yapılır?

5.093 views
Sponsorlu Bağlantılar

bir web sitesine veya bir blog sayfasına sahipseniz, yazdığınız konu ve makaleler ziyaretçiler tarafından okunup incelenmesi için yazıyı yazdıktan sonra paylaşılması gerekir. Paylaştığınız her yazı ön sıralara, arama sonuçlarına çıkması için google tarafından indexlenmesi gerekmektedir.

İndexlenen yazılar yazdığınız konu zenginliği, içerik özgün olması ve ne kadar bol kelimeler nedeniyle ön sıralara kadar çıkabilmektedir. Bu konumuzda sizlere paylaştığınız link indexleri silme, index silme nasıl yapılır? bununla ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağım.

Paylaştığınız bir yazıyı sonradan silmeyi, kaldırmayı düşünebilirsiniz, google tarafından index düşürme yaparak arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız index kaldırma işini en iyi şekilde google web master araçları ( google webmaster tools ) üzerinden linkleri kaldırmayı isteyebilirsiniz. Google İndex url kaldırmak için aşağıdaki adımları takip ederek kısa zamanda, sürede kaldırabilirsiniz. URL’leri kaldır için yapılması gereken web master araçları kullanmak gerekir. 

tabi ilk önce sitenizi bu adreste doğrulanmış olması gerektiğini söyleyelim, site doğrulama için ayrıca bir konu başlığı olduğu için bunu ayrı inceleyeceğiz. “https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr” adresi üzerinden doğrulanmış siteniz için bilgileri google kaldırma işlemini gerçekleştirelim. 

 

web master araçlarını açtık ve Google Dizini > Url’leri Kaldır yazan alana gireceğiniz, burada index almış url adresini kaldırmak için google göndereceğiz. 

Geçici Olarak Gizle > bu alanı açıyoruz ve gizlenmesi veya kaldırılması gereken link adresini buraya yapıştıracağız ve size bu alanda üç farklı seçenek sunulacaktır. 

url kaldırma işlemine devam ediyoruz, geçici olarak gizle yazan yere bu link adresi yapıştır ve devam butonu ile ileri diyerek diğer adıma geçiyoruz.

bu alanda üç farklı seçenek bulunmaktadır. sizin içerik kaldırma ile ilgili olarak yapacağınız tercihi kendiniz seçmeniz gerekiyor. 

  • Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır
  • Sayfayı yalnızca önbellekten kaldır
  • dizini geçici olarak gizle

bu adımlardan hangisi istiyorsanız  web index google tarafından kaldırmasını isteye bilirsiniz. sizde url adresi kaldırma, gizlemek istiyorsanız bu adımları tercih edebilirsiniz. 

Bunun dışında sql tabanından adresi sildiğiniz’de belli bir süre sonra url adresi 404 hatası verecektir ve ilerleyen zamanda google tarafından kendiliğinden silinecektir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

google’den index silme nasıl yapılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Hocam iyi çalışmalar, işlerinizde kolaylıklar diliyorum, lakin benim sorunum biraz farklı, daha önce https kullanmıştım, bazı sorunlar nedeniyle tekrar http’ye döndüm. Şimdi sitemin ismini googleye yazdığım zaman aynı makinada barınan https başlıklı bir site çıkıyor, aşağıdaki resim linkine tıklarsanız daha iyi anlarsınız.
    “https://resmim.net/preview/L8cWWZ.png”
    Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, webmaster konsoldan kaldırmak isteyince sitenin tüm varyasyonları, http, https veya wwww olan tüm içerikleri kapsiyormuş, o yüzden cesaret edemedim, bana bir yol gösterirseniz minnettar olurum.

    • Merhaba hocam evet çok ilginç bir sorun fakat sitenizi yazdığımda https olmadığı için Google tarafından bağlantınız güvenli değil sorunu görülmektedir. Bunu hosting firmanız ile paylaştınız mı?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın