İpUçları

GOOGLE GÖRSELLERDEN İÇERİK KALDIRMA TALEP FORMU

GOOGLE GÖRSELLERDEN İÇERİK KALDIRMA TALEP FORMU

Merhabalar, bu konumuzda Google Görsellerde içerik kaldırma konusunda bilgi vermeye çalışacağız. İnternet ortamında arama yaptığınızda yazıların yanında görsellerde arama sonuçlarında çıkmaktadır.

Google görsellerde geç zamanlarda paylaşılan bir resminiz çıkabilir veya geçmişte yaşamış olduğunuz olaylar nedeniyle gazete manşetlerine kadar düşüp internet ortamında boy boy resimlerinizi görmek mümkündür.

Yeni çıkan Avrupa yasalarına göre ve Ülkemizin de bu yasalara uymasıyla kişisel verileri koruma kanuna göre sizin de resimlerin internette dolaşıyorsa bu görselleri internetten kaldırabilirsiniz. Bunu kaldırmak için birçok yöntem vardır. Bizde bu yazımızda görselleri nasıl kaldırılır bunu yazımızda vermeye çalışacağız.

GOOGLE GÖRSEL İÇERİK KALDIRMA

İlk önce arama sonuçlarında fotoğraflarınız çıkıyorsa bununla ilgili olarak fotoğraflarınızın paylaşıldığı site yöneticisiyle iletişime geçilir. Site yönetimine bulunduğunuz sayfanın link adresini ve kendinize ait bilgilerinizi ileterek bu görsellerin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Eğer buradan bir sonuç elde edilemiyorsa bu arama sonuçlarını Google Görsellerden kaldırmak için aşağıda adımlarla Google form doldurmamız gerekiyor.

Google Görsellerden resim kaldırmak için “https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1” adresini tarayıcımıza yapıştırarak Gmail hesabınızla giriş yapınız.

Buradan kaldırmak istediğiniz görsellin URL adresini yapıştırarak gerekli bilgileri doldurup Kaldırma istediğinde bulun butonu ile Google gönderebilirsiniz.

# Kaldırmak için kendi resmin seçeneği belirtin.

# Tam adınız, Soyadınız

# Ülke

# İletişim için e-posta adresi

# Resimlerinizin bulunduğu URL adresi

Eğer geçerli bir sebebiniz, haklı bir sebep yokken Google görsellerinizi kaldırma işlemini gerçekleştirmeyebilir. Bunun için tam anlamıyla resimleriniz hangi sitelerde çıkıyorsa o site yöneticisiyle iletişime çıkarak kaldırmak en doğrusu olacaktır.

Bu konumuzda Google Arama sonuçlarında çıkan kendimize ait resimleri nasıl kaldırılır konusunda sorulara cevap vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL