Sponsorlu Bağlantılar

Google Chrome Özel Arama Motoru Nasıl Yapılır.?

2.029 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda özel yeni arama motoru ekleme ile ilgili bilgi paylaşmak istiyorum. Merak ettiğiniz konuları Google yazdığınızda istediğiniz sonuçları kısa saniyeler sonra elinizin altında bulabilirsiniz. Google Arama Motoru günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen arama motoru olarak bilinmektedir. 

Bizim Anlatacağımız bu konuda google chrome kullananlar için yeni arama motoru nasıl eklenir veya diğer adıyla oluşturulur bunu anlatmaya çalışacağız. Diğer adıyla kendi arama motorunuzu oluşturacaksınız. Bunun için yapılacak adımları aşağıdaki adımları sırasıyla yapmaya çalışalım.

Google Chrome > Ayarlar > Google Arama Motorlarını Yönet.. sekmelerini takip edelim. 

google-arama-motorlarini-yonet

veya “chrome://settings/searchEngines” kısa url kodunu tarayıcınıza yapıştırın direk olarak arama motorlarını yöneteceğimiz ayarlara ulaşacağız. 

Varsayılan arama motorları arasında Evrensel olarak bildiğimiz Google , Yahoo , Bing ve Yandex bunlar varsayılan olarak gelecektir. Biz burada Diğer arama motorları kısmının en altındaki ayarlara ineceğiz. 

yeni-arama-motoru-ekleme-google-chrome

 

yukarıda resimden yola çıkarak yapılması gereken adımları anlatmaya çalışacağım , kendi özel arama motorunu nasıl yapılıyor hemen başlayalım. 

Yeni arama motoru ekle ;

Burada oluşturacağımız arama motoruna bir isim verebiliriz. Ben kendi sitem üzerinde anlatmaya çalışacağım için ademocut ismini veriyorum.

Anahtar Kelime ;

arama motorunun içeri ne ile ilgili olacaksa bir anahtar kelime giriniz , benim arama motorum “bilgisayar” veya “teknoloji” dan birini girebilirim ben bilgisayar kelimesini giriyorum.

Sorgu yerine %s olan url ;

bu alana ne yazacağız? bu alana ademocut.com sitesi üzerine giriyoruz ve arama bölümüne seçtiğim anahtar kelimeyi yazarak aratıyorum.

arama-motoru-nasil-hazirlanir

arama penceresine bilgisayar yazdım ve arattım 2 numaralı arama çubuğunda bir url oluştu görüldüğü gibi “https://ademocut.com/index.php?s=bilgisayar”  şimdi ne yapacağız. ?

“bilgisayar” yazan yere %s yazmak olacaktır yani “https://ademocut.com/index.php?s=%s” gördüğünüz gibi kırmızı ile görülen yerdeki bilgisayar kelimesini çıkardık yerine %s yazdık bu url adresini sorgu yerine %s olan url olan yere yapıştırın. 

yeni bir arama motoru oluşturdunuz bu arama motorunu varsayılan olarak yapınız böylece aramaları ademocut.com veya sizin oluşturduğunuz bir site üzerinden yaptığını göreceksiniz artık kendi arama motorunu kullanabilirsiniz. Hayırlı olsun…

Arama Tags & Etiket ;

arama motoru nasıl oluşturulur , yeni arama motoru oluşturma , arama motoru hazırlama , yeni bir arama motoru yapma , varsayılan arama motoru oluşturma , arama motoru nasıl oluşturulur chrome , özel arama motoru nasıl yapılır , How to search engine

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın