Sponsorlu Bağlantılar

ekran kartı directx sürümünü öğrenme

14.744 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda DirectX sürümü nasıl öğrenilir? nasıl bulunur bununla ilgili sizlere kolay ve pratik yollardan bulmaya çalışacağız bu işe başlamadan önce DirectX nedir? bununla ilgili bilgi verdikten sonra DirectX sürüm öğrenme konusunda gerekli detaylara geçeceğiz.

DirectX Nedir?

İyi bir oyun deneyimi için Microsoft tarafından geliştirilmiş bir arayüz yazılımı diyebiliriz, oyun performansı için gerekli Ekran Kartı ile Windows yazılımının arasındaki uyumu sağlaması için geliştirilmiş bir yazılım diyebiliriz. Ekran kartı ve Xbox tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 

Oyunlarda veya grafik işlerinde iyi bir performans yakalayabilmek için DirectX yazılımı bilgisayara yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için ekran kartı satın aldığınızda veya bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulduğunda yada tekrar format attığınız da bu yazılımı mutlaka yüklemek gerekecektir.

Eğer bilgisayar’da yüklü bir DirectX sürümü varsa bunu mutlaka yeni versiyonu ile güncellemek gerekecektir. Sürüm olarak  DirectX 11, DirectX 10, DirectX 9 ve son sürüm olarak DirectX 12 bulabilirsiniz. 

Bu konumuzda DirectX sürümü öğrenme konusunda nasıl yapılır? bunu sizlere anlatmaya çalışacağız aşağıda vereceğimiz adımlar ile bilgisayarınız hangi sürümü kullanıyor? bunu öğrenmeye çalışalım. 

DirectX versiyonu nasıl öğrenilir?

bilgisayarda kurulu olan directx versiyon öğrenme hakkında işlem oldukça aslında kolay biraz Windows komutu bilmek gerecektir, şimdi ilk yapacağımız işlem ;

  • Win+R tuşlarına birlikte basıyoruz.
  • Çalıştır Penceresi açıyoruz.
  • Çalıştır penceresine “DxDiag” komutunu yazalım.
  • DirectX Tanıma Penceresi açılacaktır.

DirectX versiyon bulma için tanı penceresinde < Sistem > sekmesi içinde DirectX Sürümü yazan kısımdan pc sisteminin DirectX sürümünü bulabilirsiniz. Bunun dışında DirectX sürüm bulma konusunda farklı metotlar deneyebiliriz.

directx sürümünü öğrenme ;

Bunun dışında directx versiyonu öğrenmede Gpu-Z yazılımdan destek alabiliriz. Bu yazılım sayesinde kurulu directx sürümünü size gösterebilir. Bunun için İnternet üzerinden bu programı buluyoruz ücretsiz bir yazılımdır.

DirectX sürümü öğrenme için Graphics Card > DirectX Support kısmından işletim sisteminde kurulu olan versiyonu kolaylıkla bu şekilde bulabiliriz. Bunun amacı bilgisayarda yaşanan grafik sorunları ve hatalarından dolayı versiyon güncellemesi yapmak için hangi sürümü kullanıyorum, hangi versiyona terfi etmem gerekir gibi konularda size bilgi verecektir.

Ekran Kartı Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir? 

Bunun dışında ekran kartı marka ve modelini öğrenerek , grafik kartının desteklediği DirectX versiyonu hakkında bilgi alabilirsiniz yani sizin kartınız sürüm olarak 11 kadar destekler sizin 12 yüklemeniz bir anlam içermez bununla ilgili ekran kartı marka ve modelini nasıl öğreneceğiniz hakkında konu başlığını inceleyebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

ekran kartı directx sürümünü öğrenme (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Dxdiag ile DX sürümüne bakmak çok saçma bir şey çünkü Windows 10 kullanıyorsan DX12 yazar, Windows 7 kullanıyorsan DX11 yazar. GPU-Z programından bakmak en iyisi ve en mantıklısı.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın