Sponsorlu Bağlantılar

Dosya isimleri neden mavi renkli yazı görünüyor?

170 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da klasör içinde veya her hangi dosya rengi mavi görünüyor? dosyalar mavi renkli acaba virüs mü bulaştı yoksa dosyalarda sorun mu? gibi akıllara sorular gelebilir. soru & cevap bölümünden tarafımıza gönderilen sorulara ayrıca konu başlıkları altında yazarak cevap vermeye çalışıyoruz. 

Dosya, belge veya sistem dosyaları dll ve buna benzer mavi renkli dosyalar neden görünür? bu mavi renkli dosya ne anlama gelmektedir.?

 

yukarıda örnek resimde görüldüğü gibi birinci belge ve belge2 mavi renkli belgelerdir. Bu tür renkli dosyalar sıkıştırılmıştır dosyalardır. Sıkıştırılmış olduğu için mavi renkli görünür. mavi yazılı belgeler > belge üzerine gelerek farenin sağ tuşu ile özellikler bölümüne giriyoruz. 

  • Belge & Dosya üzerine fare ile sağ tuş ile
  • Özellikler
  • Gelişmiş
  • Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır ( işaretli ise mavi yazı görünür, değilse normal yazılı dosya olarak görünür)

Windows bir özelliği olan dosya sıkıştırma kapasiteden yani sabit disk kapasitesinden yararlanmak, disk alanında yer kaplamasın diyerek sıkıştırılmış dosyaları belirtmek için mavi renkli yazı olarak gösterilmektedir. Günümüzde dosya sıkıştırma üçüncü parti yazılımlar ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden mavi renkli yazılı dosya virüs dosyası değildir bu yüzden içiniz rahat olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın